İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Adana merkezli 2️0️ ilde nitelikli dolandırıcılık, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve suçtan elde edilen mal varlığı değerlerini aklama suçlarına yönelik eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Sibergöz-23 operasyonlarında 1️4️6️ şüpheli yakalandı" dedi. 

Yerlikaya'nın verdiği bilgiye göre, Emniyet birimlerinin Adana merkezli olarak yürüttüğü çalışmada eş zamanlı olarak İstanbul, İzmir, Ankara, Mersin, Antalya, Bitlis, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Kırıkkale, Kocaeli, Kütahya, Ordu, Sivas ve Şırnak olmak üzere 2️0️ ilde operasyonlar düzenlendi. 

Gözaltına alınan kişileri, "Meta Trader-4, Meta Trader-5 ve Vakıf Capital Yatırım isimli mobil uygulamalar ve sabit telefon numaraları üzerinden, vatandaşlarla 'Forex yatırım vaadiyle yüksek kazanç' sağlamak teması üzerinden iletişime geçtikleri belirlendi. 

Sahte yatırım uygulamaları üzerinden gerçek olmayan kazançları gösterip, vatandaşlardan para talep ederek yaklaşık 1️milyar TL hesap hareketliliği bulunduğu ve haksız kazanç sağladıkları tespit edildi.

Operasyonlarda iki adet ruhsatsız tabanca, iki adet pompalı av tüfeği, 3️5️ adet kripto varlık madenciliği cihazı, 2️ milyon 5️9️6️ bin TL ve önemli miktarlarda altın, döviz ile çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. 

Ayrıca, yaklaşık 3️0️0 milyon TL değerinde taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulmak üzere adli işlemler başlatıldı. 

Kaynak: Haber Merkezi