Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, il protokolüyle birlikte 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 109. Yıl Dönümü anma törenlerine katıldı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından askerler saygı atışı yaptı ve İstiklal Marşı okundu. Şehitlik Anı Defteri'ni imzalayan Vali Karadeniz, büyük ve eşsiz zaferin gururunu yaşatan şehitleri unutmadan milli birlik ve beraberliğin önemini vurgulayarak, gelecek nesillere vatan ve bayrak bilincini aşılamayı borç bilmeleri gerektiğini söyledi. Vali Karadeniz, kahraman şehitlerimizin kabirlerinde dua edip karanfil bıraktı.

Sakarya Şehitliği'ndeki törene, Vali Yaşar Karadeniz, Garnizon Komutanı Piyade Albay Ramazan Sedat Baş, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İl Jandarma Komutanı Albay Nejdet Karaca, İl Emniyet Müdürü Selçuk Doğuş, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Sakarya Şube Başkanı Mustafa Çolak, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şubesi Başkanı Erol Demir, gaziler, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Törene katılan Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde Yorgalar Şehitliğimizdeki programa iştirak ettik. Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimler Derneği ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şubelerini ziyaret ettik. Aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz." şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise, "Düşmana geçit vermeyen 18 Mart Çanakkale Zaferi uğruna can veren ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında Yorgalar Mezarlığı’nda düzenlenen programımızı gerçekleştirdik. Destansı bir kahramanlıkla Çanakkale’de düşmana geçit vermeyen aziz şehitlerimizi ve vatanı uğruna gözünü kırpmadan can veren tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum." dedi.

Vali Karadeniz, "109. yıl dönümünü idrak ettiğimiz 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi, bir milletin vatan ve millet sevgisinin zirvelere ulaştığı, tertemiz alnından vurulup toprağa düştüğü, bir hilal uğruna serden geçerek dünyada eşine az rastlanan kahramanlığın adıdır." diyerek baş tacımız kahramanlarımız ve ailelerine her zaman minnettar olduklarını vurguladı.

Yaşar Karadeniz, “İstiklal ve istikbal mücadelesi verdiğimiz bu aziz vatan uğruna Çanakkale’de tarih yazan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere; şanlı tarihimizin ilk gününden bugüne vatanını canından bile çok kıymetli bilmiş tüm aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden kahraman Gazilerimizi şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi.

Muhabir: Serkan ARUTAN