Canlı yayında kesin olarak açıklanan bilgilere göre, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine seçim öncesi 15 bin lira ödeme yapılacağı duyuruldu. Ayrıca, emekli maaşlarına ocak ayı itibarıyla %49,25 oranında bir zam yapıldı ve bayram ikramiyesinde artış bekleniyor. Bazı emekliler, 12 bin TL seviyesinde seyyanen zam talebini sosyal medya hesaplarından dile getirirken son günlerde, seyyanen zam konusu yerine gündemde emekli ikramiyesi tartışmaları ön plana çıktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Vedat Işıkhan önderliğinde, emeklilere bayram ikramiyelerinde bir artış yapılacağına dair sinyallerde bulundu. Ankara'da emekli ikramiyeleri konusunda 3 farklı formül üzerinde tartışmalar yaşanırken 3 bin, 4 bin ve 5 bin TL gibi rakamlar öne sürüldü.

Ancak SGK Uzmanı Ali Tezel, bu formüller dışında farklı bir rakamı gündeme getirdi. Tezel'e göre, yerel seçimler öncesinde tüm emeklilere, mevcut maaşlarının üzerine 8 bin TL seyyanen zam yapılmalı ve ardından bayram ikramiyesi 15 bin TL'ye çıkarılmalı. Tezel, bu öneriyi, "Bu kaçınılmaz bir durum. Tüm emeklilere bu zammın yapılması gerekiyor” sözleriyle açıkladı. Emekli ikramiye ödemelerinin Nisan ayında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ