SATSO Ali Coşkun Konferans Salonu’nda Eğitmen Sema Örengül'ün sunumuyla gerçekleştirilen eğitimde, 5. Meslek Komitesine Mensup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Tiryaki ve Komite Üyeleri ile hizmet ve gıda sektöründe çalışan 50'den fazla katılımcı bir araya geldi. Eğitimde hijyen kurallarına yönelik detaylı bilgiler paylaşıldı. Eğitmen Örengül, katılımcılara teorik ve pratik bilgiler aktararak hijyen kurallarının önemine vurgu yaptı.

Örengül, hijyenin ve hijyen kurallarının kökeninin Yunanistan olduğunu belirterek, eski çağlarda bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için temizliğin öneminin bu dönemde başladığını ifade etti. Çalışan personelin normalden daha fazla mikroorganizmayı yayabildiğini söyleyerek hijyen eğitiminin önemine dikkat çekti. Mikroorganizmaların vücuda birçok yoldan girebileceğini ve gözle görülemeyen mikropların hastalık riski oluşturabileceğini belirtti. Özellikle gıda hazırlayan ve servis eden personelin hijyene özel önem vermesi gerektiğini vurguladı.

Eğitimde ayrıca, personelin eldiven kullanımı, el ve tırnak bakımı gibi hijyen konularına da değinildi. Personelin düzenli olarak hijyen eğitimi alması ve bilinçlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Eğitimin sonunda katılımcılar, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alabilmek için bir sınava tabi tutuldular.

Sınavın ardından tüm katılımcılara Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından hayata geçirilen “SATSO Mutfak Akademisi” önlükleri hediye edildi ve toplu bir fotoğraf çekimi yapıldı.

SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Tiryaki, hijyen eğitiminin hizmet sektörü için hayati öneme sahip olduğunu belirterek, 5. meslek komitesinin bu tarz eğitimleri düzenlemeye devam edeceğini ve SATSO Mutfak Akademisi'nin şehirde önemli bir merkez haline geleceğini söyledi. Ayrıca, komitenin bu konuda akademiye katkı sunacağını da belirtti.

Kaynak: Basın Bülteni