31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Yeniden Refah Partisi’nden Karapürçek Belediye Başkanlığı’na seçilen Mehmet Murat Çoruhlu dün yapılan meclis oturumuna sarık ve cübbesiyle geldi. Seçim öncesinde sarık ve cübbesini çıkarmayacağını ifade eden Çoruhlu’nun kıyafeti konuşulmaya devam etti. Peki meclis toplantısına sarıkla katılmak yasak mı?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 25 Kasım 1925'te çıkardığı Şapka Kanunu'nu ile fes, sarık ve benzeri başlıklar yasaklandı.

3 Aralık 1934 yılında Resmî Gazete’de yayınlanan Kıyafet Kanunu’nun 1. Maddesine göre:

“Herhangi din ve mezhebe mensub olurlarsa olsunlar ruhanilerin mabet ve ayinler haricinde ruhanî kisve taşımaları yasaktır. Hükümet her din ve mezhepten münasip göreceği yalnız bir ruhaniye mabet ve ayin haricinde dahi ruhanî kıyafetini taşıyabilmek için muvakkat müsaadeler verebilir. Bir müsaade müddetinin hitamında onun aynı ruhanî hakkında yenilenmesi veya bir başka ruhaniye verilmesi caizdir.”

Bu maddeye göre ise hangi dini inanca sahip olurlarsa olsunlar din adamlarının dini ayinler harici dini kıyafet giymeleri yasaklanmış. Hükümet uygun göreceği her din ve mezhep için sadece bir din görevlisine dini mekanlar ve ibadetler dışında da dini kıyafetlerle dolaşabilmesine izin verebiliyor.

Kaynak: Haber MERKEZİ