ŞAP’TA 2 VAKA VAR 
Birçok ilde görülen SAT-2 tipi şap virüsü sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığının aldığı karar neticesinde Türkiye’de olduğu gibi Sakarya’da da hayvan pazarları kapatıldı.  Bu çerçevede, Sakarya’da da kapatılan pazarlardaki hayvanlar tahliye edildi. Sakarya’da şap virüsüyle ilgili son gelişmeler hakkında İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ulvi Özerdem, gazetemize açıklamalarda bulundu. Şu an itibariyle Sakarya’da 2 şap virüsünün olduğunu söyleyen Özerdem, “Biri Adapazarı diğeri Serdivan’da. Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda hayvan pazarlarının kapatılması, canlı hayvan nakillerinin yasaklanması gibi alınan kararları uyguladık.” dedi. 

YENİ VAKA YOK
Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Şap Enstitüsünden 50 bin doz aşının getirildiğini ve merkez ilçelerde aşılamanın devam ettiğini ifade eden İl Müdürü Özerdem, “Çok şükür 2 vakanın haricinde yeni bir vakamız yok. Bakanlığımızın almış olduğu kararların yanı sıra ilimizde de 2 vakanın ardından bizlerde bazı kararlar aldık. Karantina süreci, hayvanın tamamen iyileşeceği zamana kadar devam edecek. Tabii bu süreçte hayvanın her türlü takibi yapılacaktır. Yapılan takiplerin hepsi tek tek not ediliyor.” şeklinde konuştu. 

VATANDAŞA ÇAĞRI 
Şap virüsüne karşı alınması gereken kurallar hakkında vatandaşa çağrıda bulunan Özerdem, “Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından Şap virüsüne karşı alınan kararlar belli. Öncelikli olarak bütün vatandaşlarımızın alınan bu kararlara riayet etmesini istiyoruz. Bunun yanı sıra ahırlarda dezenfeksiyona çok dikkat edilmeli. Giriş çıkışlarda dezenfektan konularak vatandaşın daha duyarlı hale getirilmesi gerekiyor. Tedbirler alındığı takdirde inşallah korkulacak bir durum da kalmayacaktır.” ifadelerini kullandı. Serkan OK