AFAD tarafından yayınlanan İl Afet Riskini Azaltma Projesi’nde yer alan rapora göre Sakarya’da zemine göre yerleşime en uygun mahalle Erenler Bağlar Mahallesi oldu.

TEKELER VE DAĞDİBİ
Yine Erenler’de Yeşiltepe Mahallesi’nin kuzeyi ile Erenler Mahallesi’nin batısının da en uygun zemin olduğu belirtildi.  Arifiye Cumhuriyet ve Neviye Mahallesi ile Fatih Mahallesi’nin bir da yine zemine göre yerleşime en uygun mahalleler arasında sıralandı. Adapazarı Tekeler, Dağdibi’nin bir kısmı ve Maltepe Mahallelerinin zemini kaya olduğu için ikinci sınıf yerleşime uygun alan olarak belirlendi.

SERDİVAN’DAKİ ALANLAR
Serdivan’ın geneli yerleşime uygunluğu açısından zemini en sağlam ilçe seçilirken Otuzikievler, Beşköprü, Kemalpaşa, Esentepe ve Selahiye mahallerinin büyük bölümünün de zemini kaya olduğu için yerleşime uygun olduğu vurgulandı. Raporda deprem önlemi alınması gereken alanlar da yer aldı ve bu alanlarda zemin davranışına uygun yapıların tasarlanmasının gerekli olduğu ifade edildi.

SANAYİ VE SIVILAŞMA
Erenler’in Bağlar ve Yeşiltepe Mahallesi dışında tamamının zemin sıvılaşma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilen raporda, E-5 Karayolu üzerinde gelişmiş sanayi alanlarının yer aldığı Kozluk ve Pirahmetler Mahalleleri’nin de riskli alanlar içinde olduğu ifade edildi. Arifiye Karaabdiler Mahallesi’nin tamamı ve Arifbey Mahallesi’nde de sıvılaşma tehlikesine vurgu yapıldı.

ŞİŞME VE OTURMA TEHLİKESİ
Raporda Adapazarı Maltepe Mahallesi’nin tamamı, Ozanlar ve Tekeler mahallelerinin kuzeyinde kalan kısımları haricinde yerleşim alanları da şişme, oturma açısından sorunlu alanlar olarak belirlendi. Adapazarı Güneşler Mahallesi’nin doğusu ve Arifiye’ye bağlı Hanlısakar Mahallesi'nin doğusunun da riskli alanlar üzerinde olduğu açıklandı.