Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından özellikle deprem bölgesinde afeti fırsata çeviren emlakçılar, kira fiyatlarında artış yaptı. Yaklaşık 12 bin depremzedeyi ağırlayan Sakarya’da kira fiyatlarında artışın olup olmadığını sizler için araştırdık. Gazetemize konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Uzmanı Samet Hızalan, “Türkiye genelinde konuşmuyorum fakat Sakarya’da kiralar arttı evet, fakat bu depremden sonra olmadı zaten 2 yıldır kiralar oldukça hızlı artıyordu bunu depreme bağlamak doğru değil.” dedi. 

ARTAN KONUT TALEBİ
Hızalan, “Azalan Konut Üretimi ile başlayan arz sorunu, evlenmeler, öğrenciler ve yabancılarla birlikte artan konut talebi ve son olarak depremden dolayı başlayan göçlerle birlikte kimi fırsatçı mülk sahiplerinin etkisi ile kiralar hızla arttı. Son alınan kayıtlara göre Sakarya’ya valilik koordinasyonunda kurulan başvuru ve kabul merkezlerine 11 bin 366 kişi başvurarak kayıt yaptırdı. KYK yurtları, misafirhane ve oteller gibi yerlerde yaklaşık bin 300 kişi misafir edilmektedir. Sakarya halkı depremi en iyi bilen ve elinden geleni yerel yönetimiyle, halkıyla yapan ve bu konuda örnek olan bir şehirdir.” dedi. 

“2 YILDIR ARTIŞ VAR”
Sakarya’da son 2 yıldır kira fiyatlarında artışın yaşandığına dikkat çeken Hızalan, “Türkiye genelinde konuşmuyorum fakat Sakarya’da kiralar arttı fakat bu depremden sonra olmadı. Zaten 2 yıldır kiralar oldukça hızlı artıyordu, bunu depreme bağlamak doğru değil. Bazı odaların ve emlakçıların başlatmış olduğu bir kampanya var. Depremzedelerin ülkenin çeşitli bölgelerine gelmeye başlamasından sonra kira fiyatlarını yükselten ev sahiplerine karşı, emlakçıların “Fiyat Yükselten Müşterilerin, Mülklerine aracılık etmeyeceğiz” adında bir kampanya. Bu kampanyayı haklı buluyorum fakat samimi bulmuyorum. Pandemiden sonra bu gerçekle yüz yüzeydik. Bu artışlar yeni yaşanmadı. Bunun sebepleri arasında arz sıkıntısı, ekonomik kriz, yabancı vatandaşlar vardı, son olarak deprem eklendi.” diye konuştu. 

SAKARYA’DAKİ KİRA FİYATLARI 
Sakarya’da son 2 yıldır artan kira fiyatlarını açıklayan Hızalan, “Sakarya genelinde Ocak 2022 kira ücreti 2 bin 212 TL, Ocak 2023 kira ücreti 5 bin 480 TL, Mart 2023 kira ücreti 5 bin 980 TL. Serdivan ilçesine bakıldığı zaman ise Ocak 2022 kira ücreti 2 bin 446 TL, Ocak 2023 kira ücreti 6 bin 392 TL, Mart 2023 kira ücret 7 bin 100 TL. Serdivan özelinde konuşmamız gerekirse, konutta metrekare sınırlaması olduğu için Serdivan’da öğrencilerin yüzde 30-40 civarı işyeri olarak görünen evlerde kalıyor ve bu evlerin DASK’ı yok.” ifadelerini kullandı. Serkan OK