Asrın felaketinin ardından evlerinde hasar oluşmasıyla Türkiye'nin farklı illerinde misafir edilen vatandaşların ilk tercihi Ankara 205 bin 454, Antalya 154 bin 86 depremzedeye kapılarını açarken,  Sakarya'da ise 11 bin 366 depremzede misafir ediliyor. 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 19 gün geçti.  11 ili etkileyen depremlerde 43 binden fazla vatandaş hayatını kaybederken binlerce vatandaş evsiz kaldı.  Depremlerin ardından büyük hasar alan iller hayalet kentte dönerken vatandaşlar için yeni yaşam alanları oluşturuldu. 

DEPREMZEDELER DÖRT BİR YANA DAĞILDI
Kendi imkanlarıyla bölgeden ayrılanların da arasında olduğu depremzedeler ulaştıkları illerde otel, misafirhane, Gençlik ve Spor Bakanlığına (GSB) bağlı yurtların yanı sıra yakınları ya da gönüllü ailelerin yanına yerleştirildi.

1 MİLYONU AŞKIN KİŞİ MİSAFİR EDİLİYOR
Valilikler tüm illerde ihtiyaçların karşılanması için imkanları seferber etti. Barınma imkanı sunulan 1 milyon 116 bin 40 depremzedenin bulundukları kentlerde gıda, giyim gibi konulardaki eksikleri de karşılanıyor. Afetten etkilenen yetişkinlere ve çocuklara, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından psikososyal destek imkanları da sunuluyor.

SAKARYA'DA 11 BİN 366 DEPREMZEDE
Bu çerçevede felaket bölgelerinden Sakarya’ya gelen depremzedeler için; Sakarya Büyükşehir Belediyesi Otobüs Terminali, AFAD Sakarya İl Müdürlüğü binası ile 16 ilçe kaymakamlığında kayıt ve kabul masası kuruldu. Valilik koordinasyonunda kurulan başvuru ve kabul merkezlerine 11 bin 366 kişi başvurarak kayıt yaptırdı. SONER KİRAZ