Sakarya, büyük şehirlere yakınlığı ve doğal güzellikleriyle dört mevsim tercih edilen bir tatil destinasyonu. Marmara Bölgesi'nde Çatalca-Kocaeli Bölümü'nde bulunan Sakarya, Karadeniz kıyısındaki uzun sahili, Sapanca Gölü, Acarlar Longozu, Çamlıca Gölü ve Sakarya Nehri gibi doğal güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Doğa severleri kendine çeken Sakarya, Maşukiye gibi huzurlu bölgeleri, Aygır Deresi ve Maden Deresi kenarındaki balık çiftlikleri ile dikkat çeker. Şelalelerden yaylalara, kaplıcalardan kanyonlara kadar pek çok doğal güzellikle donatılmıştır. Sakarya, doğa yürüyüşleri, fotoğraf safari turları, kampçılık, dağ bisikleti gezileri ve kaya tırmanışı gibi birçok etkinliği yapma fırsatı sunar.

Sakarya'da bulunan oteller, şehrin farklı bölgelerinde doğayla iç içe konumlanmıştır. İstanbul'a yakınlığı nedeniyle şehre kaçış için ideal bir destinasyon sunarlar. Sakarya otelleri, ziyaretçilere doğal güzellikleriyle ünlü bu bölgeyi keşfetme imkanı sunar.

İŞTE SAKARYA'DA GEZİLECEK YERLER

1- Adapazarı
Sakarya'nın en önemli müzelerinden biri olan Sakarya Müzesi (Atatürk Evi) ve Deprem Kültür Müzesi’ne ev sahipliği yapan Adapazarı'nda 12. yüzyıl Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş etkileyici Harmantepe Kalesi ve Sakarya Nehri üzerinde inşa edilen Beşköprü (Justinianus Köprüsü) gibi hazineleri yakından görme şansı bulabilirsiniz. 2015 yılında hizmete açılan Agora Adapazarı AVM ise onlarca mağaza, sinema, restoran ve sosyal alanıyla hem alışveriş yapmak hem de güzel zaman geçirmek için uğrayabileceğiniz yerler arasında.

2- Sapanca
Sakarya'nın en turistik noktalarından biri olan ve Sapanca Gölü kenarında uzanan Sapanca ilçesi, hem doğa gezileri hem de tatiller için şehrin en çok tercih edilen destinasyonu. Sapanca Gölü çevresinde sıralanan bungalov oteller, butik oteller, doğa otelleri, kır bahçeleri ve yürüyüş yolları ile her mevsim doğa severler tarafından ziyaret edilen Sapanca, Sakarya’ya yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta.

3- Serdivan
Çocuklu ailelerin mutlaka ziyaret etmesini önerdiğimiz Planetaryum (Gezegen Evi) ise her yaştan çocuklara ve gençlere bilim ile teknolojiyi eğlenceli bir şekilde öğretmeyi amaçlayan pek çok sergi, atölye ve etkinliğe sahip. Yemyeşil yaylalardan küçük göllere, derelere ve çam ormanlarına kadar sıcak yaz sıcaklarında keyifli doğa gezileri yapabileceğiniz birçok sevilen alana sahip Serdivan’da 2010 yılında hizmete açılan Serdivan AVM’de ise sinema salonları, mağazalar ve kafelerde eğlenceli bir mola verebilirsiniz.

4- Karasu
Sakarya'nın en sevilen plajlarından Karasu Plajı'na da ev sahipliği yapan Karasu ilçesi, Sakarya'ya sadece 55 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 20 kilometrelik sahiliyle Türkiye'nin en uzun ikinci sahiline sahip olan ve yaz aylarında sadece Sakarya'dan değil Türkiye'nin dört bir yanından gelen tatilcileri misafir eden Karasu; Karadeniz manzaralı butik otelleri, apart otelleri, aile pansiyonları, restoranları ve kafeleriyle turizm olanakları bakımından oldukça gelişmiş durumda.

5-Çark Caddesi
Sakarya'nın sosyal hayatının kalbinin attığı yer ve İstanbul'un İstiklal Caddesi gibi 7 günü 24 saat hareketli bir gezi alanı olan Çark Caddesi, Sakarya’nın merkezi ilçesi Adapazarı'nda yer alıyor. Trafiğe kapalı olan ve her iki tarafı mağazalar, kafeler, restoranlar, hediyelik eşya dükkanlarıyla çevrili olan Çark Cadde, kaliteli otelleri ile de Sakarya'da konaklamak için en çok tercih edilen yerler arasında. Hem alışveriş yapmak ve akşam yürüyüşlerine çıkmak hem de dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranlarına uğramak veya bir yol üstü kafesinde çayınızı yudumlayarak kalabalığı izlemek için Çark Caddesi'nde mutlaka uğramanızı öneririz.

6- Hendek
Sakarya merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıktaki Hendek ilçesi, şehrin en önemli yayla turizmi merkezlerinden biri. Tertemiz havası ve yemyeşil doğal güzellikleriyle özellikle yaz aylarının sevilen gezi alanlarından olan Çiğdem Yaylası, Keremali Dağı eteklerine inşa edilmiş güzel yayla evleri ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz el değmemiş doğası ile fotoğrafçılık turlarının düzenlendiği Keremali Yaylası ve deniz seviyesinden 1722 metre yükseklikte Sakarya'nın en yüksek tepesinde yer alan orman gülleri ile ünlü Dikmen Yaylası gibi pek çok büyüleyici yaylaya ev sahipliği yapan Hendek ilçesi, yayla evlerinden bungalov otellere kadar konaklama olanakları açısından da pek çok alternatif sunuyor.

8- Akyazı
Kuzuluk Kaplıcaları ile sadece Sakarya'nın değil, Türkiye'nin de her şehrinden şifa arayan insanları kendine çeken Akyazı’da mineral bakımından çok zengin kaplıca sularının tadını çıkarabileceğiniz termal oteller, termal havuzlar, aile havuzları ve sağlık tesisleri gibi pek çok olanak bulabilirsiniz. Kuzuluk Kaplıcaları, sadece şifaları suları ile değil, aynı zamanda oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasıyla solunum sorunu gibi pek rahatsızlığın tedavisine de yardımcı oluyor.

foto11

Editör: Şevval Geçin