-yenisakarya.com ÖZEL -

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler ve aileleri kayıt için harekete geçti. Kayıtların sürdüğü Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini kazanan öğrenciler, barınma ihtiyacını karşılamak için de şimdiden yurt başvurusu yapıyor.

ÖĞRENCİ SAYISI

Sakarya Valiliği Ağustos ayı kısa brifinginde yer alan verilere göre; Haziran 2023 itibariyle 13 fakülte, 6 enstitü, 2 yüksekokul ve 3 meslek yüksekokulu olan Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) 50 bin 943 öğrenci; 6 fakülte, 1 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 1 enstitü bulunan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinde (SUBÜ) 27 bin 541 öğrenci bulunuyor.

YURT KAPASİTESİ

Yine aynı kaynaktan edinilen bilgiye göre; ilde özel barınma hizmeti veren yurtlar 6 bin 357 yatak kapasitesine sahip iken, 2022-2023 eğitim öğretim dönemi itibariyle Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı merkezde 7 yurt, ilçelerde 5 yurt, toplam 12 yurt, 10 bin 268 kız ve 6 bin 600 erkek olmak üzere 16 bin 868 kapasite ile hizmet veriyor.

SAÜ ve SUBÜ’nün toplam öğrenci sayısı 78 bin 484 iken buna karşılık yurtlardaki toplam yatak kapasitesinin 23 bin 225 olması, akıllara barınma ihtiyacının karşılanıp karşılanamayacağı sorunu getirdi.

KAMPÜSTE YAPILACAK

Gençlik ve Spor İl Müdürü İl Müdürü Nevzat İnanç; “Kısa vadede 2 bin kız, 2 bin erkek 4 bin yatak kapasiteli yurt talebinde bulunduk. Ayrıca bu yurtlara hizmet verecek iki adet sosyal tesis binası da talep edildi. Kampüste yer temin ettik. 35 bin metrekarelik yerin işlemini bitirdik. Proje çalışmaları ilgili genel müdürlüğümüzde devam ediyor.” dedi.

BAŞVURULAR KARŞILANIYOR

İnanç; “Geçen yıl GSB yurtlarına başvuran tüm öğrencilerin tamamı bir ay içerisinde yurtlara yerleştirildi. Yedekte hiçbir öğrenci kalmadı. Toplam öğrenci sayısı kadar yatak sayısı olmaması mağduriyet anlamına gelmez. Bu öğrencilerin önemli bir bölümü Sakaryalı ve kendi evlerinde kalıyor. Önemli bir bölümü de gönüllü olarak ev kiralıyor. Bu yıl için ilk etapta bir miktar öğrencimizin yedekte kalma ihtimali olmakla beraber, süreç içerisinde kayıt silmelerle birlikte tüm yedeklerin de eritilebileceğini öngörüyoruz.” diye konuştu.

BAŞVURULAR DÜN BAŞLADI

Öte yandan KYK olarak bilinen T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlara 2023-2024 yılı başvuruları başladı. Yurt başvuruları 29 Ağustos - 2 Eylül tarihleri arasında e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek.

EV KİRALARI

Gazetemizin 11 Ağustos 2023 tarihli sayısında yer alan manşet haberde, Gayrimenkul Uzmanı Samet Hızalan Sakarya’ya gelecek olan yeni üniversite öğrencilerini barınma sorununun beklediğini söylemiş; “Devlet yurtlarının kapasitesi yetersiz. Sakarya’da özel yurt ücretleri erken kayıtta 50 bin, sezonda ise 60-70 bin TL’den başlıyor. Sakarya’da öğrencilerin en yoğun olduğu Serdivan’da kiralar ve yurtlar cep yakıyor. Stüdyo daire diye nitelendirdiğimiz tek odalı evlerin kirası 6-7 bin TL iken iki odalı dairelerde rakamlar 15 bin TL civarlarında. Öğrenciler çaresiz.” demişti.  Şevval GEÇİN