"Beklentilerin farkındayız"

AK Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Engin Arapoğlu’na verdiği röportajda gündemi değerlendirdi

RÖPORTAJ 22.08.2019, 10:41 22.08.2019, 10:41

AK Parti olarak beklentilerin farkında olduklarını söyleyen İl Başkanı Yunus Tever, “Şehrin beklenen yatırımları da Allah’ın izniyle yerine gelecektir, hiç kimsenin şüphesi olmasın. Tüm bu yaşanan küresel senaryoların ışığında, her türlü engelleme ve ekonomik saldırılara rağmen çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz” dedi

ÖVGÜYE MAZHAR OLDUK

Partide Yönetim Kurulu üyeliğinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tensipleriyle il başkanlığına getirildiniz. Öncelikle böyle bir görevlendirme bekliyor muydunuz? Başkan olarak atandıktan bu yana geçen sürede neler yaptınız?

Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından tam sekiz ay önce İl Başkanlığı görevi tarafımıza tevdi edildi. Göreve geldikten hemen sonra önümüzde 31 Mart Mahalli İdareler seçimleri vardı. Bu süre zarfında AK Parti Sakarya İl Başkanlığı olarak Milletvekillerimiz, Belediye Başkan Adaylarımız, Ana Kadememiz, Kadın ve Gençlik Kollarımız ile birlikte gece gündüz demeden sahada var gücümüz ile çalıştık. Biz gücümüzü teşkilatlarımızın her kademesinden ve yerel yönetim anlayışımızdan alıyoruz. Bizleri ayakta tutan en önemli öge ise birliğimiz ve beraberliğimizdir. Sakarya olarak, tüm Türkiye’de Partimize en çok destek veren 5. il olduk ve Ankara Kızılcahamam Kampı’nda Sayın Cumhurbaşkanımızın övgüsüne mazhar olduk. Allah’a hamdolsun Sakarya farkını her zaman olduğu gibi 31 Mart yerel seçimlerinde de gösterdi. Aziz milletimizin partimize ve cumhur ittifakına olan sevgisi, muhabbeti ve desteği için bir kez daha tüm Sakaryalı hemşerilerime teşekkürlerimi sunuyorum. Sakaryalı hemşerilerimiz Partimize 18 yıldır olduğu gibi desteğini artırarak verdi ve teveccühünü bizden yana kullandı. Bizler de bu teveccühe layık olabilmek adına var gücümüz ile çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM

Cumhurbaşkanı Erdoğan partiyi yeni bir kongre sürecine götürme kararı aldı. Önümüzdeki birkaç ay içinde Sakarya’da da kongre yapılacak. Yeniden aday olacak mısınız? İlçelerde olsun, ilde olsun yine bütün kongreler tek liste mi olacak?

AK Parti, değişim ve dönüşüm sürecini en iyi şekilde her kademesine uygulayan ve bu yenilenme süreçlerinden başarıyla çıkan bir siyasi partidir. Önümüzdeki aylarda ilçelerimizden başlamak üzere yeni kongre süreçlerimiz olacak. Şu anda takvime ve metodolojiye ilişkin bir veri paylaşmak uygun olmaz, çünkü Genel Merkez nezdinde bu yönde çalışmalar hala devam ediyor. Önümüzdeki bir yılı kongre süreçleriyle, teşkilatlarımızın yenilenmesi ve tekrar aynı istikamette gönül birliği yapmak adına birlikte çalışmak için güçlendirmeye devam edeceğiz. Başta ilçelerimiz, sonrasında il kongremiz ve gelecek yıl büyük kongremizi gerçekleştirerek davamızı daha güçlü kılacağız.

LİSTEDE DEĞİŞİKLİKLER OLUR

Şayet devam ederseniz yönetim kurulunda değişikliğe gidecek misiniz?

İl Kongresi’yle oluşacak yeni yönetim listesinde elbette değişiklikler olacaktır. Bundan sonraki seçim süreci 2023 Haziran’da olacak. Bu süre zarfında her düzeyde kapsamlı çalışacak; genç, heyecanlı, dinamik ve güçlü bir yönetim kurulu üyesi yeni arkadaşlarımız bizlere katılacak ve gücümüze güç katacaktır. İnşallah 4 yıl sonraki seçimlerde hemşerilerimizin karşısına, kurulduğu günkü heyecanı ile ve artık 22 yılı bulacak tecrübesiyle bambaşka bir AK Parti olarak çıkacağız. Kendimizi sürekli yenileyerek, tazeleyerek maziden atiye kurduğumuz bu köprüyü daha da güçlendireceğiz.

----

HAKKINI VERMEYE ÇALIŞIYORUM

Genelde il başkanları görevleri sonunda ya milletvekili oluyor ya da belediye başkanı. Sizin böyle hedefleriniz var mı?

Ben sekiz aydır AK Parti Sakarya İl Başkanıyım. Tek gayem Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Genel Merkezimizin takdirleriyle göreve geldiğim bu makamın öncelikle hakkını verebilmektir. Bu süre zarfında tüm kademelerimiz ile birlikte koordinasyon halinde Sakarya’mızın her derdiyle dertlenmeye ve sorunlarına çözüm üretmeye gayret gösteriyoruz. Göreve geldiğim günden bu yana hemşerilerimizle her zaman iç içe olamaya özen gösteriyor, onların dertleriyle hemhal olmaya çalışıyorum. AK Parti olarak bizler; şehrimize, milletimize daha fazla nasıl katkı sağlarız, yaşamlarını kolaylaştırıcı başka neler yapabiliriz, daha kaliteli hizmeti nasıl sunarız, işte bizler bunun gayreti ve çabası içerisindeyiz, tek hedefimiz budur.

UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ

AK Parti Sakarya milletvekillerine yönelik zaman zaman sert eleştiriler yapılıyor. Şehre bir katkı vermedikleri ve de ulaşılmaz oldukları ileri sürülüyor. Benzer şikâyetler size de geliyor mu? Bu konuda genel merkezle irtibat halinde misiniz?

AK Parti Sakarya İl Teşkilatı olarak; Genel Başkan Yardımcımız, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, İlçe Başkanlarımız, Belediye Başkanlarımız, Kadın ve Gençlik Kollarımızla birlikte Sakarya’mız için tam bir koordinasyon ve uyum içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eleştiri her zaman ve her dönem oluyor fakat dozunu aşan, manipülatif eylem ve söylem içeren eleştireler tarafımızca kabul edilemez. Her türlü noksanlığımızı tahlil eden ve bunu tavsiyeye dönüştüren yapıcı ve olgun eleştirinin de başımızın üstünde yeri vardır. Bizler beşeriz, şaşarız ve hataya yer veririz. Aslolan Sakarya’mıza el birliği ve güç birliği içerisinde hataya düşmeden hizmet edebilmektir.

AYNI GEMİNİN YOLCULARIYIZ

Bildiğimiz kadarıyla ilimiz milletvekillerinin il başkanı tercihi farklıydı. Sizin atanmanız vekillerle aranızda bir soğukluğa neden oldu mu? Bu durumu nasıl karşıladılar?

İl Başkanlığı sürecinde dört arkadaş Ankara’daydık. Bu tarz süreçlerde partimizin üst kurullarının izlediği temayül süreci karar kılmada ana etkendir. Karar vericiler o aşamada demokratik haklarını kullanıyorlar. Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında oluşan komisyon bizler ile tek tek görüştü ve kararı bizden yana kullandı. Şu anda AK Parti Sakarya İl Başkanıyım ve o süreç geride kaldı. Hepimiz aynı geminin yolcularıyız, varmak istediğimiz yer aynı, bu yüzden geminin dümeninde kim var kim yok, bunun bizde hiçbir önemi ve karşılığı yok.

BELEDİYECİLİK HİZMET KAPISI

Belediyelerdeki bazı görevlendirmeler, borç ve harcama tabloları, kontrolsüzce şişirilen kadrolar ve ultra lüks makam araçları sıklıkla eleştiriliyor. AK Parti belediyeciliği eski günlerini arıyor diyebilir miyiz? Belediyeler partililere maddi kaynak sağlayan kurumlara mı dönüştü?

AK Parti’nin belediyecilik anlayışının özünde; şeffaflık, halka hizmet, değişim, gönüllere dokunma ve tevazu sahibi olmak önceliklidir. Belediye Başkanlarımız tasarruf tedbirleri kapsamında harcamalarında son derece ihtiyatlı ve kontrollü bir şekilde gerçekleştiriyorlar. Belediyelerimizin harcama konuları ve alanları bellidir, bunun dışında herhangi harcama söz konusu değildir. Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi “Belediyecilik diğerlerinin nazarında bir rant kapısı olabilir, bizim nazarımızda sadece millete hizmet kapısıdır. Belediyecilik diğerlerinin nazarında makam vesilesi olabilir, bizim nazarımızda sadece millete hizmetkârlıktır, şehre olan aşktır.”

SÖZLERİMİZİN ARKASINDAYIZ

Bin yataklı hastanenin sözü 5 sene önce verildi ancak bir arpa boyu yol alınamadı bu konuda. Kadın doğum hastanesi de bir türlü bitirilemiyor. Karasu demiryolu projesi unutuldu gitti. Sakarya neden AK Parti iktidarına verdiği desteğin karşılığını alamıyor?

Bin yataklı hastane konusunda belirlenen yerin zemin etütleri yapılmış, orman arazisi olan yerler için gerekli izinler alınmış ve iş ihale dosyası hazırlama, proje oluşturma safhasına gelmiştir. Ülkemize yaşatılan ekonomik saldırılar ve engellemeler yüzünden Sağlık Bakanlığımız tasarruf tedbirlerinden dolayı projeye maalesef başlayamadı. Fakat Bakanlık yetkilileri ile yaptığımız son görüşmeler ışığında önümüzdeki süreçte bu konuda somut bir adımın atılacağı ve projeye bir an evvel başlanacağı görüşülmüştür. Ülkemizde bundan sonra yapılacak olan ilk bin yataklı hastane projesinin Sakarya’da olacağını da defaatle ifade etmiştik, Allah’ın izniyle sözümüzün yine yerine geleceğini hep birlikte müşahede edeceğiz. 250 Yataklı Kadın Doğum hastanesinde şu anda herhangi bir problem yok ve inşaatı hızla devam ediyor. Kasım 2019’da tefrişat teslimatıyla birlikte hastane yüklenici firmadan teslim alınacak ve yılbaşından hemen sonra inşallah kullanıma hazır hale gelecektir. Karasu-Akçakoca-Ereğli-Çaycuma-Bartın Demiryolu Bağlantı Projesi şu anda ihale değerlendirme sürecindedir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmelerde ihale değerlendirme sürecinden sonra projenin revize zemin etüdü çalışmalarına başlanacağı ve bu sürecin bu yıl tamamlanacağını bizlere ifade ettiler. Bizler bir yandan teşkilat çalışmalarımızı yaparken, bir yandan da halkımızın sorunları ve çözüm beklediği konuların takibini yapıyoruz. Biz AK Parti olarak üzerimize düşen tüm görevin ve beklentilerin farkındayız. Allah’a hamdolsun Sakarya’da hemşerilerimizin AK Partimize olan güveni tam, verilen her bir sözün de arkasındayız, bugüne kadar nasıl ki verilen her söz yerine geldi, şehrin beklenen yatırımları da Allah’ın izniyle yerine gelecektir, hiç kimsenin şüphesi olmasın. Tüm bu yaşanan küresel senaryoların ışığında, her türlü engelleme ve ekonomik saldırılara rağmen çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.

----

SON ANA KADAR GÖREV BEKLEDİLER

AK Parti eski Milletvekili Ayhan Sefer Üstün’ün eleştirileri ve yeni parti kurma girişimlerini değerlendiren İl Başkanı Tever, “Bu arkadaşlar son dakikaya kadar AK Parti çatısı altında bir görev bekleyen ve bu doğrultuda kulis ve çalışma yapan, daha sonra hiçbir görev verilmeyince AK Parti’yi eleştiri yağmuruna tutan bir avuç zavallıdan ibarettir” dedi

SİYASETTE BİR NESİL YETİŞTİRDİK

Geçmişte AK Parti’de siyaset yapmış olan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan yeni parti kurma hazırlığında. Bu iki partinin AK Parti’yi böleceği ve kan kaybına neden olacağı söyleniyor. Partide bu yönde bir kaçış gözlüyor musunuz?

Bu konu üzerine aslında çok konuşma tarafı ve kanaati içerisinde değilim. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi “Çok içimizden ayrılıp da parti kuranları, siyasi atılım içerisinde olanları gördük, şu anda sorsam, adını sanını hiçbirimiz hatırlayamayız. Bu iş böyledir, çünkü bu tür ihanetlerin içerisinde olanlar bir gün bedelini de ağır öderler.” İhtirasları, hırsları ve kifayetsizlikleri yüzünden yollarını kaybedenleri bir kenara bırakacak olursak, biz AK Parti teşkilatları olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, tüm unsurlarımızla birlikte bu kutlu yolda dur durak bilmeden yürümeye devam ediyor ve edeceğiz. Yatırımlarımızı, reformlarımızı ve Sakarya’ya hizmet etme aşkımızı konuşmaya ve bu doğrultuda siyasi mekanizmamızı işletmeye devam edeceğiz. AK Parti’de gözünü açan ve hayatının en verimli yıllarını bu çatı altında geçiren bir nesli siyasette bizler yetiştirdik. Bu neslin ve hareketin bir ferdi olmaktan onur ve gurur duyuyorum.

BİR AVUÇ ZAVALLI

AK Parti eski Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, MHP’yi AK Parti’ye hortum bağlamakla ve partinin oylarını eritmekle suçluyor. Siz de aynı kanaatte misiniz? MHP ile olan ittifak AK Parti’ye oy mu kaybettiriyor?

O şahıs dört dönem boyunca partimizden milletvekili seçildi ve bugün seçimlerde gönül birlikteliği yaptığımız, Cumhur İttifakı ortağımız Milliyetçi Hareket Partisi’ni tabanımıza hortum bağlamakla itham ediyor. Biz bu talihsiz açıklamaları kötü niyetli ve popülist bir çıkış olarak görüyoruz. Danışma meclisi toplantımızda ilgili kişilere o zaman gereken cevabı verdiğimi düşünüyorum. Bu arkadaşlar son dakikaya kadar AK Parti çatısı altında bir görev bekleyen ve bu doğrultuda kulis ve çalışma yapan, daha sonra hiçbir görev verilmeyince AK Parti’yi eleştiri yağmuruna tutan bir avuç zavallıdan ibarettir.

YENİ YÖNETİME ZAMAN TANIMALI

Sakaryaspor’daki gelişmeleri takip ediyor musunuz? Takımın Sakarya kamuoyunca yeteri kadar sahiplenildiğini düşünüyor musunuz?

Sakaryaspor bu şehrin markasıdır. Sakaryaspor’u tüm kamuoyu gibi elbette bizlerde yakından takip ediyoruz. Sakaryaspor ne bulunduğu yeri hak ediyor, ne de herhangi şekilde buralarda olmayı hak ediyor. Sakarya halkının sahiplendiği kadar bu şehrin siyasetçisinden, sanayicisine kadar her kesimin Sakaryaspor’u kucaklaması ve de desteklemesi gerekiyor. Tabii ki doğru yönetim anlayışı içerisinde yönetilen Sakaryaspor ’un özlediğimiz o günlere bir an önce dönmesini hep birlikte arzuluyoruz. Sakaryaspor ‘un idaresinde şu anda yeni bir yönetim anlayışı var. Onlara da zaman tanımamız gerekiyor, inşallah yeni yönetim de üzerine düşen görevi yapıp başarılı işlere imza atacaktır.

CUMHURBAŞKANI GELECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilimize geleceği açıklanmıştı. Tarih belli oldu mu?

Sayın Cumhurbaşkanımızla 31 Mart yerel seçimlerinden sonra yaptığımız görüşmede teşekkür için geleceği ilk iller arasında Sakarya’mızın olduğunu bizlere ifade etmişti. Bursa ile başlayan teşekkür ziyaretleri bu ay da devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımızı ilimizde ağırlayacağımız için büyük bir mutluluk ve heyecan içerisindeyiz. Ziyaret tarihinin önümüzdeki günlerde kesinleşmesini bekliyoruz. Bununla ilgili kesinleşme gelmeden bir tarih açıklamak şu anda doğru olmaz. O güzel günü sabırsızlıkla bizlerde bekliyor, en yakın zamanda ziyaret tarihini Sakarya kamuoyuyla paylaşacağımızı buradan belirtmek istiyorum.”

Yorumlar (0)
banner59
6
açık
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Newcastle 35 39
15. Brighton 35 37
16. Southampton 34 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 35 52
7. Real Betis 34 51
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 34 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29