'TEMYİZE GÖTÜRECEĞİM'

Nadezdin, "2024 başkanlık seçimlerine katılmak hayatımın en önemli siyasî kararıdır. Niyetimden geri dönmeyeceğim. Seçim Komisyonunun kararını Yüksek Mahkemeye temyize götüreceğim" dedi.

Boris-Nadezhdin

(Fotoğraf: Boris Nadezdin) 

HATALI İMZALAR BULUNUYOR

Seçim Komisyonu, aday olabilmek için kendisini destekleyen seçmenlerin 100 bin geçerli imzasını toplamamış olmakla eleştiriyor. Komisyonun bir çalışma grubu, adaylığı konusunda olumsuz bir görüş bildirerek, sunulan imzalar arasında yüzde 15 oranında "hatalı imza" bulunduğunu, bunun da izin verilen hata sınırının üç katı olduğunu belirtti.

Şimdiye kadar düşük profilli bir siyasî kariyere sahip eski bir Liberal milletvekili olan Boris Nadezdin, Ukrayna'daki saldırı "kabusuna", Rusya'nın "militarizasyonuna" son vermeyi ve "tüm siyasi mahkumları" serbest bırakmayı vaat ediyor.

Vladimir Putin'in tek muhalifi! 

Küçük liberal topluluğun dışında çok az tanınan bu kişi, daha ünlü bir Putin karşıtı olmadığı için ekim ayında bu yola girdiğini söylüyor.

Kremlin ise bu muhalifi küçümsediğini gizlemiyor. Rusya Devlet Başkanının sözcüsü Dmitri Peskov, geçen ay, "Onu bir rakip olarak görmüyoruz" demişti.

Seçimin ilk turu 15-17 Mart günleri arasında yapılacak. Bu, Vladimir Putin'in 1999'dan bu yana dört dönem görev yaptıktan sonra iki dönem daha aday olabilmesi için anayasayı değiştirmesinden bu yana yapılacak ilk Başkanlık seçimi olacak.

Kremlin’in güçlü adamı, ilk iki seçimden sonra, iki kez Devlet Başkanı olarak yeniden seçilmeden önce 2008 - 2012 yılları arasında dört yıl Başbakanlık görevini yürüttü.

Rus yasalarına göre, Putin, 84 yaşına gireceği 2036 yılına kadar yasal olarak Kremlin'de kalabilir.

Referans: BBC NEWS 

Haber Görseli:  RT International

Derleme: Yeni Sakarya Haber Merkezi 

Editör: Haber Merkezi