Edinilen bilgilere göre, Kayseri'de 7 gündür bir çocuğun tacize uğraması sonrasında Türk halkının tepkisi Türkiye'ye yayıldı.

Olayla ilgili Suriyeli şahıs tutuklanırken çocuk ve ailesi koruma altına alındı. Konunun buradan çıkmasıyla bazı vatandaşlar Suriyelilerin eşyalarına ve evlerine saldırdı. Dükkan ve araba bırakmayan halkın öfkesi Türkiye geneline yayıldı. Yaşanan olaylara Sakarya'da eklendi.

Dün akşam üzeri bazı sosyal medya hesapları paylaşımda bulunarak Sakaryalıları Kent Park olarak bilinen Aziz Duran Parkı'na davet etti. Yaptığı açıklamada; "Düşmana Merhamet, Vatana İhanettir! Misafirlik devri bitti. Arınmaya Kent Park'tan başlıyoruz. Vaziyet alın. 22.00'de Kent Park" ifadelerini kullandı. Ardından sosyal medyada hızla yayılan bu bildirgede bazı gruplar sokağa döküldü. Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü'nün hızlı mücadele sonrası olaylar başlamadan kontrol altına alındı. Bölgeden geçiş yapan herkesin kimlik kontrolü yapılarak kayıt altına alındı. 

Öte yandan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise bu tip provokatörlük yapan 63 hesaba ise işlem yapıldığını bildirdi. Bu hesapların arasında ise Sakarya'daki bazı kullanıcılar da yer aldı.

Resim 2024 07 02 101845845

fotoğraf: Şevval Geçin

Muhabir: Şevval GEÇİN