YAŞAM HABERLERİ Bu haber 648 kez okundu
27 Temmuz 2020, Pazartesi - 09.54

PERZISCHE TAPIJTEN

PERZISCHE TAPIJTEN

Doğu halıları olarak bilinen PERZISCHE TAPIJTEN daha çok doğu kısımlarında işlenmektedir. El ustalığı gerektiren bu halılar uzun bir süre boyunca dokunmaktadır. Ancak sadece doğuya ait bir gelenek olmayıp, benzer el dokumacılığı yapan Mısır, Balkan ülkeleri, Tunus, Fas ve Cezayir gibi ülkelerde Vloerkleed wol renkleri, desenleri ile her ülkede farklı bir halı geleneği sürmektedir. Bu ürünlerin en kaliteli olanları ise Azerbaycan, Türkmenistan ve İran olarak bilinmektedir. Gerçek ve kaliteli olan oryantal halıların genellikle el yapımıdır. Dokuma veya keçeli olmalarının yanı sıra sadece doğal malzemelerden yapılmaktadırlar. Yapılan bu ürünler yaklaşık olarak 6 ay kadar sürmektedir. Bu neden ile halıların metre kare fiyatı biraz pahalı olabilmektedir.

OOSTERS TAPIJT Özellikleri

OOSTERS TAPIJT genellikle doğu ülkelerinde el dokumasıyla yapılmaktadır. Doğal malzemelerden yapılan halılar her ülkeye göre değişiklik gösterebilmekte ve her ülkenin farklı tarzlarını, renklerini, desenlerini göstermektedir. İpek, yün ve pamuk gibi çeşitli malzemeler ile elde edilen malzemelerden yapılan halılar çeşitli büyüklüklerde yapılmaktadır. Oryantal halının diğer bir özelliklerinden bir tanesi ise çeşitli mobilyalara ve her odaya uygun olmasıdır. Bu dokuma tekniklerinden halı, kilim, yastık yüzü gibi çeşitli eşyalar da yapılmaktadır. Oryantal halılar her iç mekâna uyum sağlayabilmektedir. Oryantal halı ustalık gerektiren bir el işidir ve bu iş yapılırken her ülkenin ustası kendine has motifler çıkarmaktadır.

PERZISCHE TAPIJTEN Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

PERZISCHE TAPIJTEN farklı desenleri be renkleri ile ön plana çıkmaktadır. Halıların renkleri daha canlı ve yatıştırıcı renkler kullanılmaktadır. Oryantal halılarının kaliteleri daha rahat dokunabilmesi ve yumuşacık olabilmesi için özel olarak pamuk, yün ve ipekten elde edilmektedir. Dolayısıyla halıların yüzeyi ve dokuması yumuşaktır. Ürünlerinin renk atmaması ve oryantal alının ilk çıktığı zamandan bu yana kullanılan bitkilerden elde edilen doğal renkler sayesinde halılar renklerini yıllar boyunca korumaktadır. Farklı ve sık desenleri ile oryantal halılar insanların gözdesi konumundadır. Her ülkeye göre değişiklik gösteren oryantal halıların en önemli özelliklerinden bir tanesi desenlerinin çok sık olması ve her eşyaya uyumlu yapılmasıdır.

Haberler

Haber aranıyor...

Köşe Yazıları

Köşe yazısı aranıyor...