Ticaret Bakanlığı'nın otomotiv piyasasındaki aşırı fiyat artışlarını, stokçuluğu ve tüketici mağduriyetini önlemek için aldığı tedbirler etkisini göstermeye başladı. Bu adımlar sayesinde, ikinci el otomobil piyasasında fiyatlar son aylarda dengelendi ve otomotiv sektörü normalleşme sürecine girdi.

Otomotiv Yatırım Aracı Olarak Görülmüyor

Tedbirler sonucunda, otomobillerin yatırım aracı olarak cazibesi azaldı ve piyasada gerçek alıcılar ile otomotiv markaları baş başa kaldı. Yeni ekonomi programının da fiyatların dengede kalmasına katkı sağladığı belirtiliyor.

Fiyat İndirimleri ve Kampanyalar

Son gelişmelerle birlikte, birçok otomotiv markası sıfır otomobilde cazip kampanyalar başlattı. Kredi, takas desteği ve nakit indirim gibi seçeneklerle, bazı bayilerin liste fiyatının altında satış yaptığı ve indirim oranlarının yüzde 20'yi bulduğu gözlemleniyor. Sıfır araçlarda 100-300 bin TL'ye kadar indirim uygulayan markalar olduğu dikkat çekiyor. Ayrıca, markaların sunduğu finansman kampanyaları da devam ediyor.

İkinci El Piyasasında Dengelenme

Indicata'nın ikinci el çevrim içi pazar raporuna göre, nisanda perakende fiyatlar bir önceki aya göre ortalama yüzde 0,73, yıl başından itibaren ise yüzde 2,24 arttı. Bu artışın, ikinci el araç pazarında dengelenmeye işaret ettiği belirtiliyor.

Yeni Güvenlik Düzenlemesinin Etkisi

7 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla, belirli güvenlik özelliklerine sahip olmayan sıfır kilometre araçların tescili ve satışı mümkün olmayacak. Bu düzenleme, Avrupa Birliği Genel Araç Güvenliği Yönetmeliği (General Safety Regulation - GSR) kapsamında uygulanacak ve yollarda daha güvenli bir ortam oluşturmayı amaçlıyor.

Zorunlu Güvenlik Özellikleri

Yeni düzenlemeye göre, aşağıdaki özelliklere sahip olmayan otomobiller tescil edilemeyecek:

  • Acil durum frenleme asistanı
  • Kaza veri kaydedicisi
  • Direksiyon müdahalesini içeren şerit takip asistanı
  • Sürücü yorgunluk algılama sistemi
  • Alkol kilidi hazırlığı
  • Ani frende otomatik yanan dörtlüler
  • Önden çarpmada yaya koruması için ‘safety glass’ özellikli ön cam
  • Trafik işareti algılama sistemi ve akıllı hız yardımı
  • Geri görüş kamerası veya arka park mesafe sensörü

Bayilerde Satış Hızlandı

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, bu konuda yaptığı açıklamada, bayilerin ellerindeki araçları hızlıca satmak istediklerini belirtti. Ertemel, "Bayiler ve distribütörler ellerindeki araçları eritip bu riskten kurtulmak istiyorlar. Bu nedenle çeşitli kampanyalar düzenliyorlar. Eğer bu araçlar 7 Temmuz'a kadar satılamazsa, belki kendilerine faturalayıp kiralama yöntemiyle, 6 ay-6 bin kilometre şartı oluştuktan sonra satışa sunabilirler" dedi.

Kaynak: haberler.com