Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanı ile ilgili konuştu, Batı hükümetlerinin tutumunu eleştirdi. T24’te yer alan habere göre , Koç Topluluğu’nun düzenlediği Anadolu Buluşmaları etkinliklerinin açılışında konuşma yapan Ömer Koç, Gazze’ye yönelik İsrail bombardımanına uluslararası tepkilerle ilgili eleştirel bir konuşma yaptı.

Koç, “Batı hükümetlerinin bu hunhar katliam karşısında sessiz kalmalarını hayret ve dehşet içinde izliyoruz. Bu utanç verici umursamazlığın bedelini bugün binlerce masum hayatıyla ödüyor. Batının bu çifte standardının, maalesef ileride hepimizi menfi etkileyecek çok vahim neticeleri olacaktır” dedi.

ÖMER KOÇ KİMDİR?

Rahmi Koç'un oğlu, Mustafa Koç'un kardeşi; Ali Koç'un ağabeyi olan Ömer Koç, Robert Kolejinde lise eğitimini tamamladıktan sonra yükseköğrenimi için ABD’ye gitti.Burada Georgetown Üniversitesi’ne, ardından Columbia Üniversitesi’ne bağlı Columbia College’a girdi. Bu üniversitede Antik Yunan Tarihi ve kültürü alanında gördüğü lisans eğitimini 1985 yılında tamamladı.

Üniversitede okurken yüksek lisans derecesi almak isteyen Ömer Koç, Columbia Üniversitesinden lisans diplomasını almıştır.Ardından aynı üniversitede işletme fakültesinden yüksek lisans derecesini almıştır.

2008 yılından itibaren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanvekilliği ve TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini üstlenen Ömer Koç, ağabeyi Mustafa Koç'un 21 Ocak 2016'daki ani vefatının ardından Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirilmiştir. Aynı zamanda Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet üyeliğini sürdürmektedir.

Günümüzde başta TÜPRAŞ ve Tofaş olmak üzere Koç Holding'in tüm şirketlerinde Yönetim Kurulu başkanlığı, Aygaz ve Arçelik’te Yönetim Kurulu başkan vekilliği yapmaktadır. Vehbi Koç'un önderliğinde kurulan Türk Eğitim Vakfının mütevelli heyet başkanıdır.

Editör: Şevval Geçin