İddiaya göre, 2014 yılında meydana gelen olayda o dönem 3 yaşında olan Y.Ö. isimli çocuk babası tarafından kaçırılarak DEAŞ Terör Örgütü'ne götürüldü. Yıllarca çocuğundan bir iz arayan anne D.Ö. ise 2019 yılında yaptığı bir açıklamada, eşinin Murat Yetişircan ile tanıştıktan sonra çok değiştiğini ve sonrasında bu olayların yaşandığını söyledi.

Anne D.Ö. o dönem Birgün yazarı Erk Acarer'e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Eşimin örgütle bir ilgisi yoktu. Murat Yetişircan adlı kişiyle tanışınca, sohbetler başladı. İşten ayrıldı, ‘Arkadaşlarımın eşleri gibi çarşafa gireceksin” dedi. Gitmeden 3 ay önce boşanmak istedim. Yağız’ı balığa götürdü, ‘Araba bozuldu, Yalova’da kalacağız’ diye aradı. İnandım.”

Erk Acarer'in o dönem yazdığı yazının tamamını okumak için tıklayın

GAİPLİĞİNE KARAR VERİLDİ
Küçük çocuğun kaybolmasından sonra gündem olan Yetişircan'dan ise yıllardır haber alınamıyordu. Sakarya 3. Sulh Mahkemesi'nde görülen davada yaşadığına dair hiçbir iz bulunmayan Murat Yetişircan'ın gaipliğine karar verildi. Mahkemenin kararıyla ilgili yayınlanan ilanda, "Gaipliğe Karar Verilmesi davası nedeniyle; Aşağıda açık kimliği bulunan ve gaipliğine karar verilen MURAT YETİŞİRCAN gaipliği hakkında bilgisi olanların 6 ay içinde mahkememize haber vermeleri hususu ilanen tebliğ olunur." denildi.

GAİPLİK NEDİR?
Ölüm tehlikesi içinde kaybolan veya kendisinden çok uzun zamandan beri haber alınamayan bir kimsenin ölümü hakkında kuvvetli bir olasılık varsa, hakları bu ölüme bağlı olanların başvurusu üzerine, mahkeme bu kişinin gaipliğine karar verebilir. Gaipliğine karar verildikten sonra kişinin cesedi bulunursa, aile kütüklerine ölümü işlenir. Kişinin hakkında gaiplik kararı verilmesi ölümün hukuki sonuçlarını doğurur.

Gaipliğine karar verilen kişinin eşi, mahkemece evliliğin feshine karar verilmedikçe yeniden evlenemez. Gaiplik kararları kesinleşince, mahkeme yazı işleri müdürleri tarafından on gün içerisinde iki örnek olarak o yer ilçe nüfus müdürlüğüne gönderilir. Bu karara dayanılarak ilgilinin aile kütüğündeki nüfus kaydına işlenir.

Gaip erkeğin eşi evliliğin feshini istememişse, koca hanesinde kalır.

İlgili hakkında gaiplik kararı ile birlikte evliliğinin feshine de karar verilmiş ise, her iki olay da ilgililerin kayıtlarına bu Yönergenin 269 uncu maddesinde açıklandığı şekilde işlenir.