İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya G.’in, kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken 29 yaşındaki Kadir İ. ile "evliliğe" zorlayarak istismara maruz bırakmasına dair açılan davanın yedinci duruşması Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Gizlilik kararı nedeniyle basına kapalı görülecek duruşmada bugün karar çıkması bekleniyor.

Ne olmuştu?
BirGün yazarı Gazeteci Timur Soykan, 3 Aralık'taki "Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında..." başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya G.'nin kızı H.K.G.'yi 2002'de altı yaşındayken imam nikahıyla 'evlendirdiğini', kadının çocukluğu boyunca cinsel istismarda bulunduğunu yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.'nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.

Soykan, 7 Aralık'ta BirGün'de yayımlanan "Utancın fotoğrafları" başlıklı yazısında da H.K.G.'nin çocuk yaşta gelinlik giydirildiği fotoğrafları yayımlamıştı.

Sosyal medyada tepki yağan olaya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklama yapmış ve davaya müdahil olunduğunu duyurmuştu.

Kadir İ. ve Yusuf Ziya G. tepkiler üzerine, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla gözaltına alınmış, ardından tutuklanmışlardı.

Hazırlanan iddianamede;  "zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı" ve "cinsel saldırı" suçlarından Kadir İ. hakkında 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya G. ve anne Fatma G. hakkında da 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası talep edilmişti.

Yargılamanın ilk duruşması 30 Ocak’ta görülmüştü. Mahkeme heyeti dosyaya gizlilik kararı almış ve yayın yasağı getirmişti.