Eyüpsultan'da, İstanbul Müteahhit ve İş İnsanları Derneği (İMİDER) tarafından "İstanbul'da Deprem ve Kentsel Dönüşüm" konulu bir panel düzenlendi. Panelde, depremle ilgili bir slayt gösteriminin ardından Yüksek İnşaat Mühendisi Mahir Polat, Kiptaş Genel Müdürü Ali Kurt ve Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen sunumlar yaptı. Ayrıca, İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan "6 Şubat Kahramanmaraş Depremi" belgeseli gösterildi. Panelde, beklenen İstanbul depremi hakkında Prof. Dr. Naci Görür de katılımcılara bilgi verdi.

Marmara Bölgesi'nde 7.5 şiddetinde bir deprem öngördüğünü belirten Prof. Dr. Naci Görür, Marmara Denizi'ndeki fay sisteminin Kuzey Anadolu hattının kuzey kolu olduğunu ve 160 kilometre uzunluğunda olduğunu ifade etti. Görür, bu fayın en son 1766 yılının Mayıs ve Ağustos aylarında büyük depremler ürettiğini, ve bu tarih üzerine 250 yıl ekleyerek 2016 yılına ulaşıldığını belirterek, İstanbul'un bir an önce depreme hazırlanması gerektiğini vurguladı. "Marmara Bölgesi'ne ve İstanbul'a dikkat edin" diyen Görür, fay hattı kırıldığında 7.5 büyüklüğünde bir deprem beklediklerini söyledi. Ayrıca, deprem dirençli yerleşim alanlarının oluşturulması gerektiğini de belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür, Eyüpsultan'ın güney alanlarına özellikle dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Deprem kentlerindeki belediye başkanlarının, afet yönetimi ve deprem konusunda bilgi sahibi olması gerektiğini vurgulayan Görür, Marmara Bölgesi'nin Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 60'ını sağladığını ve depremin ardından ekonominin çarklarının dönmesinin, zararın daha kolay atlatılmasını sağlayacağını ifade etti.

Kaynak: sakaryasondakika.com