Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, özellikle 6 Şubat depremlerinin ardından yaptığı uyarılarla tanınan önemli bir isim. Görür, megakent İstanbul için sık sık açıklamalarda bulunarak vatandaşların hazırlıklı olması gerektiğini vurguluyor. Ayrıca yetkililerin de önlem alması için çağrılar yapıyor.

Son sosyal medya paylaşımında geçtiğimiz yıl Ocak 2023'te katıldığı bir programdaki konuşmasına yer veren Görür, 'halkı tedirgin ediyorsun' tepkilerine sinirlenerek şunları ifade etti: "Ocak 2023'te Aslı Şafak ile yaptığım bu konuşmadan kısa bir süre sonra 50 binden fazla insanımız öldü. Halkı korkutmak diye bir tabir kullanmaya utanmıyor musunuz?" dedi.

Prof. Görür'ün Ocak 2023'te yaptığı konuşmada şu uyarılara yer verdiği görülüyor: "Yarın uyandığımızda yüzlerce, binlerce insanımız ölmüş olabilir. Millet olarak herhangi bir yerde ölümü bekler hale geldik. Bu işin şakası yok. 'Deprem lafı sevimsiz, konuşmayalım, korkuyoruz'... Asıl deprem olduğu zaman yıkılmaktan korkmamız lazım. Bu işi umursamazlık edemeyiz. İstanbul'da beklediğimiz deprem olduğu zaman insanlarımızın hayatı düşünülemez boyutlarda tehlikeye giriyor."

6 Şubat 2023'te Türkiye, asrın felaketini yaşadı. Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler, yurdun güneyindeki toplam 11 ili adeta yerle bir etti. Yıkılan binlerce bina, 50 bini aşkın vatandaşa mezar oldu.

Kaynak: basın bülteni