Projelerinden bahseden Ayhan, 5 ana projesini açıkladı. Ayhan, "ulaşım, otopark, su tarifesi, sokak hayvanları ve mülteciler. Mülteciler ile ilgili mali acıdan ayrıcalıklı durumun etrafından kaldırılmalı. Bizim esnafımız hangi şartlara tabi ise onlarda öyle denetlenecek. Hizmet sektöründe de ayrıcalık olmamalı. Gettolaşmanın önlenmesi gerekiyor. Ara sokaklar komin haline geldi. Bunlar belediye marifeti ile yapılır."ifadelerini kullandı.

AYHAN: GETTOLAŞMA ENGELLENMELİ

Saadet Partisi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ayhan, “Mültecilere avantaj sağlayan ama bizim esnafımıza dezavantaj olan şeylerin ortadan kalkması gerekiyor.  Mülteci ticaret yapıyorsa bizim esnafımız, hangi şartlarda ise onlarda o şartlarda olmalı. Gettolaşmanın engellenmesi gerekir” dedi 

YAPACAKLARINDAN BAHSETTİ
Saadet Partisi Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ömer Abdullah Ayhan, İl Başkanı Hasan Zengin ve parti yöneticileri ile birlikte basın mensuplarıyla kahvaltı programında bir araya geldi. İlk olarak aday olmasındaki nedeni açıklayan Ayhan, “Sakarya'mızda birçok imkanın olduğunu düşünüyorum. Çevresel imkanlar, genç nüfus, su kaynakları, sanayi potansiyeli, önemli bir ulaşım kavşağında yer alması gibi ancak hizmeti yeterince alamamış bir şehir. Bunların daha iyi yapılacağı kanaati var, bu sorumluluğu alarak yola çıkıyoruz. Biz kazandığımızda Sakarya Büyükşehir Belediyesi liyakatın esas alındığı, şehri yönetirken toplumun bütün paydaşlarıyla birlikte yönetildiği, istişare ile bir yönetimin olduğu, israfın tamamen kaldırıldığı bir yöneticilik hayal ediyoruz.” dedi. 

KRONİKLEŞMİŞ SORUNLAR
Hedefinin büyük projeler değil kronikleşmiş sorunları çözmek olduğunu vurgulayan Ayhan, “Biz buradan ayrıldığımızda büyük projelerle değil liyakat ve ilkeli belediyecilik ile ayrılmak istiyoruz.” dedi.  Ayhan, “Genel Başkanımız Sayın Temel Karamollaoğlu, Sakaryalıları güveniyor. Bizde Allah nasip ederse Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ni kazanıp, kendisine ödül olarak götüreceğiz. Genel merkezin çalışma programına göre, sağlığı da el verirse sayın genel başkanımız Sakarya’ya gelebilir.” diye konuştu. 

“DETAYLI ANALİZ YAPILMALI”
Şehrin en öncelikli sorunlarını sıralayan Ayhan, “Adaylığımız açıklandıktan sonra sahada çalışmalarımıza aralıksız başladık. Vatandaş elbette ekonomiden dert yanıyor ama bunun yanı sıra ulaşım, su tarifesi gibi sorunları çokça duyuyoruz. Biz ise, Sakarya özelinde; deprem, ulaşım, su, mülteciler ve sokak hayvanları üzerinde çalışacağız. Geçtiğimiz günlerde SATSO’yu ziyaret ettik. Başkanımızdan kentsel dönüşüm için rapor istedik. Kendilerinin de bir çalışması vardı. Benim yaptığım çalışmalar doğrultusunda çalışmaların tam olarak yapılmadığını gördük. En acilinden tam anlamıyla detaylı bir yapı analizi yapılmalı. Analiz sonrasında yapı stokları risklerine göre kategorilere ayrılıp öncelikli olanların yıkılması gerekir.” şeklinde konuştu. 

“DÖNÜŞÜM ALAN BAZLI OLMALI”
Parsel bazlı dönüşümü doğru bulmadığını ifade eden Ayhan, “Dönüşüm alan bazlı olmalı. Yatay mimari de bir o kadar önemli. Sorunlar arasında deprem toplanma alanları. Özellikle şehir merkezine baktığımız zaman olası bir depremde toplanma alanları yok denilecek kadar az. Projelerde toplanma alanları da öncelikli olmalı.” dedi. 

“GETTOLAŞMA ENGELLENMELİ”
Mülteciler ile ilgili sorunları da dile getiren Ömer Ayhan son olarak şunları söyledi; “Mültecilere avantaj sağlayan ama bizim esnafımıza dezavantaj olan şeylerin ortadan kalkması gerekiyor.  Mülteci ticaret yapıyorsa bizim esnafımız, hangi şartlarda ise onlarda o şartlarda olmalı. Bizim esnafımız denetleniyorsa onlarda denetlenmeli. Hizmet sektöründe de ayrıcalık olmaması gerekir. Gettolaşmanın engellenmesi lazım. Bazen evden merkeze yürüyerek geldiğim zamanlar, bazı sokaklar getto haline gelmiş durumda. Bu doğru değil. Göç idaresi, emniyet, valilik hep beraber oturup, “bunu dağıtmamız gerekiyor” demesi lazım.” Program soru cevabın ardından sona erdi. 

Muhabir: Şevval GEÇİN