Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın 'Avrupa aferin diyecek' sözlerine tepki göstererek, "Bu nasıl bir FETÖ ağzıdır? Bu nasıl bir emperyalist uşaklığıdır." dedi. 6'lı masanın hazırladığı mutabakata 'ürkek korkak bir metin' diyen İnce, "Karşılıklı birbirlerine ayar veriyorlar. Yardımcılar üzerinden ayar veriyorlar. Bu karşılıklı restleşme. Diğer partiler de pastadan pay kapma telaşında." ifadelerini kullandı.

CHP ile yolları ayırdıktan sonra siyaset hayatına kendi kurduğu Memleket Partisi'nde devam eden Muharrem İnce, 6'lı masanın hazırladığı mutabakat metni, CHP ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın 'Avrupa aferin diyecek' sözlerine sert tepki gösterdi.

CHP'DE ATATÜRK VE İNÖNÜ TARTIŞMALARI
CHP'li vekil Mehmet Bekaroğlu yaptığı paylaşımda, "73 yıl önce Rahmetli Menderes tek parti faşizmine karşı 'Yeter, söz milletindir' demişti. Biz de 73 yıl sonra iki partinin kurmakta olduğu faşizme karşı 'Yeter, söz milletindir' diyoruz." ifadelerini kullandı. Atatürk ve İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanı olduğu dönemlerin hedef alındığı "tek parti faşizmi" ifadesi ise büyük tepki çekmişti.

Ayrıca Canan Kaftancıoğlu, daha önce "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" sloganına karşı çıkması ve "Atatürk" yerine sadece "Gazi Mustafa Kemal" demeyi tercih etmesi sebebiyle tepki çekiyordu. Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı mesajında da Atatürk'ü ağzına almadı.

"KULAĞINDAN TUTUP KAPININ ÖNÜNE KOYARIM"
CHP içerisinde yaşanan Atatürk ve İnönü tartışmalarına tepki gösteren İnce, "Atatürk'e, İnönü'ye faşist diyenler, Dersim katliamcısı diyenler, Mustafa Kemal deyip Atatürk diyemeyenler CHP'yi ele geçirdi. Tepe işgal altındadır. Bu tür insanlar işgal etmiştir. İnşallah o işgal bir gün sona erecektir. HDP'de Atatürk'e laf söylenmesini kabul etmem ama anlarım ama CHP'de laf söylenilmesini anlayamam. CHP milletvekili Atatürk'e İnönü'ne faşist derse atacaksın onu partiden. Ben tutar kulağından atarım kapının önüne. Bana niye gittin diyenlere bu yüzden gittim işte. Mutabakat metninde Atatürk yok. Atatürk ile başlaması lazım. 3 yerde Atatürk geçiyor. Atatürk Orman Çİftliği ve Atatürk Havalimanı olarak geçiyor. Ürkek korkak bir metin." dedi.