Moskova Jukovski havaalanından havalanan ve 177 yolcu taşıyan Tu-214, Soçi havaalanına indi.

Havacılık geleneğine göre uçak, su kemeriyle karşılandı.

Gelecek haftadan itibaren Tu-214 uçağının Moskova Domodedovo havalimanından Erivan, Batum ve daha sonra Tel Aviv'e uluslararası seferler yapacağı belirtildi.

RA-64518 kuyruk tescilli uçak, Tupolev PJSC'nin bir kolu olan Kazan Havacılık Fabrikası tarafından inşa edilen ticari Tu-214'lerin en küçüğü oldu.

Red Wings Havayolları, Tu-214'ü 28 Aralık 2023'te teslim aldı. Kazan Havacılık Fabrikasında 2009 yılında üretilen uçak 2017 yılına kadar Transaero Havayolları tarafından işletildi. 

Transaero Havayollarının iflas etmesinden sonra uçak modernize edilmek üzere yeniden Kazan’daki fabrikaya çekildi.

Uçağın sahibi olan leasing şirketi, 2023 yılında hükümetin kararıyla, uçağın uçuşa elverişliliğini yeniden sağlanmasıyla yeni bir sertifika aldı.

Red Wings, Tu-214'ün, şirketin amiral gemisi Superjet 100 uçağına göre neredeyse iki kat daha fazla yolcu taşıyabildiğini ve üstün uçuş menziline sahip olduğunu belirtiyor.

Rus hükümeti, 2023 yazında, Tu-214 uçağının üretimini genişletmek ve modernize etmek için 41,8 milyar ruble (462 milyon dolar) tahsis etmişti.

Sovyetler Birliği döneminde üretimine başlanan Tu-204 serisinin devamı olan Tu-214, ilk uçuşunu 1996 yılında yapmıştı. 

PJSC Tupolev Uçak Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen yolcu uçağı, yüksek yakıt verimliliği ve konfor düzeyine sahip, modern, verimli, uzun mesafeli, dar gövdeli, çift motorlu uçaklardır.

Tu-214 uçakları, modern, güçlü ve ekonomik PS-90A motorlarla donatılıyor. PS-90A, yüksek bypass oranına (fandan geçen hava debisinin, çekirdek motordan geçen hava debisine oranı) sahip, hava ve gaz akışının karıştırıldığı, ortak bir jet nozulu (püskürtme elemanı) ve ters itme çeviriciye sahip bir turbofan motordur.

Motor tasarımının gürültü emici cihazların seçimi sayesinde, PS-90A motorlu Tu-214 uçağı, bölgedeki gürültü seviyelerine ilişkin ICAO standartlarını ve zararlı maddelerin emisyonuna ilişkin ICAO standartlarını karşılıyor.

FOTO: RUS MEDYASI

HABER: YENİ SAKARYA HABER MERKEZİ (DERLEME RUS MEDYASI)

Editör: Haber Merkezi