MİT, Hadice Kaya ve Heva Kivelçek isimli iki teröristin, örgüt yöneticilerinin Hakurk'taki Türk Silahlı Kuvvetleri harekat bölgesine yönelik eylem talimatlarını taşıdığını tespit etti. Bu bilginin ardından, MİT tarafından adım adım izlenmeye başlandılar.

MİT'in örgüt içerisindeki ajanları sayesinde, iki teröristin örgüt üst yönetiminin talimatlarını gece saatlerinde aktarmak üzere harekete geçeceği öğrenildi. Nefes kesen bir takip sonrasında, MİT tarafından gerçekleştirilen nokta operasyonla Hadice Kaya ve Heva Kivelçek etkisiz hale getirildi.

Nujiyan İsyan kod adlı Hadice Kaya, 2015 yılında PKK/KCK saflarına katıldı. 2016'da Gare'de silahlı ve ideolojik eğitim aldıktan sonra, 2018'de Avaşin'e geçti. Son olarak Hakurk harekat bölgesinde faaliyet gösterdi.

Diljin Azadi kod adlı Heva Kivelçek, Suriye'nin Afrin kentinden olup, 2015 yılında çocuk yaşta örgüt tarafından silah altına alındı. 2018'de Gare'de silahlı ve ideolojik eğitim aldıktan sonra Avaşin bölgesinde suikast eğitimi aldı.

Operasyonlar başarıyla devam ederken, Türk Silahlı Kuvvetleri de sınır ötesinde terör örgütlerine karşı art arda darbeler indirmeye devam ediyor. Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı bölgesinde 5 PKK/YPG'li terörist ile Irak'ın kuzeyindeki Gara ve Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde tespit edilen 5 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.

Milli Savunma Bakanlığı, yaptığı açıklamada, teröre ve teröriste hiçbir yerde geçit olmadığını belirterek, "Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı bölgesinde 5 PKK/YPG'li terörist ile Irak'ın kuzeyindeki Gara ve Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde tespit ettiği 5 PKK'lı teröristi etkisiz hale getirdi" ifadelerini kullandı.

Kaynak: haberler.com