"Beyond Utopia: Escape from North Korea" adlı belgesel, gizli kamera görüntüleriyle desteklenerek, Kuzey Korelilerin maruz kaldığı acıları anbean gösteriyor.

Belgeselde yer alan ifadelere göre, kaçma girişiminde bulunan bir sığınmacı, yakalandıktan sonra dokuz ay boyunca işkence gördü ve sadece 35 kg ağırlığında olacak kadar aç bırakıldı. Bir başka sığınmacının ise casus olmadığı halde işkencenin sona ermesi için yabancı bir casus olduğunu itiraf etmesi üzerine ağaç kesme cezasına çarptırıldığı ve bu sırada yaşadığı dehşet dolu anlar belgeselde yer alıyor.

Belgeselde, ayrıca Kuzey Kore'den kaçmaya çalışanlara yardım eden Papaz Kim Seongeun'un hikayesi de öne çıkıyor. Çoğu sığınmacının, sınırda döşenen iki milyon mayın nedeniyle doğrudan Güney Kore'ye geçemediği ve birçok kişinin Çin ile sınırı oluşturan Yalu ya da Tumen nehirlerinden kaçtığı belirtiliyor.

Sığınmacılardan Hyeonseo Lee'nin, Kuzey Kore'den kaçtıktan sonra ülkeden ayrılmanın ardından rejimin baskıcılığını fark ettiğini ifade ettiği belgeselde, propaganda aracılığıyla ülkede "ütopyada yaşanıyormuş gibi" gösterilen şartların gerçekte nasıl olduğu vurgulanıyor./Haber MERKEZİ 

Editör: Can İkiz