İsveç Futbol Federasyonundan yapılan açıklamada, "İsveç futbolu, en büyük ustalarından birini kaybetti. Hamrin'i unutulmaz bir efsane yapan sadece kariyeri, golleri, pasları ve sağ kanattaki performansı değildi. Oynadığı her takımda vefalı ve popüler bir insandı. İsveç futbolu, Hamrin'i büyük bir samimiyet ve şükranla anıyor" dendi.

Sağ kanat oyuncusu Hamrin, ülkesinde AIK ve IFK Stockholm, İtalya'da Juventus, Padova, Fiorentina, Milan ve Napoli takımlarında oynamıştı.

Milan'da birer kez Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, Avrupa Kupa Galipleri Kupası ve İtalya 1. Futbol Ligi (Serie A) şampiyonluğu yaşayan İsveçli futbolcu, spor hayatının en parlak dönemini geçirdiği Fiorentina'da ise 2 İtalya Kupası ve bir defa Avrupa Kupa Galipleri Kupası zaferi elde etmişti.

Hamrin, attığı 190 golle Serie A tarihinin en golcü oyuncuları arasında dokuzuncu sırada bulunuyor.

İsveç formasıyla 32 maçta 17 gol kaydeden Hamrin, 1958 Dünya Kupasında dört gol atarak, takımının finale çıkmasında büyük rol oynamıştı. 

İsveç, ev sahipliği yaptığı turnuvanın finalinde Pele, Garrincha, Vava ve Mario Zagallo gibi isimlerin oynadığı Brezilya'ya 5-2 yenilmişti.

// HABER MERKEZİ 

Editör: Haber Merkezi