10 Kasım 2023 tarihinde Sakarya'nın Çukurahmediye Mahallesi'nde, 44 yaşındaki Yasin T., 24 yaşındaki yeğeni Berat Gülelcin'i kürekle darp etti. Olayda sırtına ve koluna kürek sapıyla vurulan Gülelcin, hastaneye kaldırıldı ve tedavisinin ardından taburcu edildi. Ancak kısa bir süre sonra fenalaşan Berat, yeniden hastaneye kaldırıldı ve tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Olayla ilgili olarak polis tarafından gözaltına alınan Yasin T., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi ve tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yasin T., Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "kasten öldürme" suçundan yargılanmaya devam ediyor. Duruşmada sanık Yasin T., avukatı Gizem Dirvisoğlu, müşteki avukatı Ali Hayla ve aileler hazır bulundu. Sanık Yasin T., mahkemede Berat ile aralarında bir husumet olmadığını, olaydan önce matkabının kaybolduğunu ve bu nedenle tartıştıklarını söyledi. Yasin T., Berat'ın olay anında madde etkisinde olduğunu ve kendisine küfür ederek saldırdığını iddia etti. Yasin T., sadece kendisini korumak amacıyla Berat'ın koluna iki kez kürekle vurduğunu, öldürme kastı olmadığını ve Berat'ın kalp rahatsızlığından haberdar olmadığını belirtti.

Maktulün annesi Derya Gülelcin ise sanığın oğlunu suçladığını ve telefonda oğlunu tehdit ettiğini anlattı. Derya Gülelcin, oğlunun kesinlikle sanığa saldırmadığını ve sanığın oğlunun arkasına dönükken kürekle vurduğunu ifade etti. Ayrıca, sanığın oğlunu öldürme niyeti olduğunu iddia ederek şikayetçi oldu.

Müşteki vekili Avukat Ali Hayla, sanığın telefonda tehdit içerikli sözler söylediğini ve maktulü öldürme kastıyla hareket ettiğini belirtti. Savunmasında, sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatı Gizem Dirvisoğlu, müvekkilinin kendisini koruma kastıyla hareket ettiğini ve olayın hemen ardından tatlıya bağlandığını savundu. Dirvisoğlu, ölümün olayın hemen akabinde gerçekleşmediğini ve sanığın eyleminin yaralama hükümleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini öne sürdü. Sanığın lehine şüphe olduğunu ve tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

Savcının mütalaasında, maktulün hastanedeki yaralanmasının basit tıbbi müdahale ile giderilebilir nitelikte olduğu, ölüm sebebinin kalp damar hastalığı sonucu meydana geldiği ve sanığın darp eyleminin ölümle doğrudan bir bağlantısının bulunmadığı belirtildi. Ancak, sanığın eyleminin ölümle sonuçlanan kalp damar rahatsızlığını tetiklediği ifade edildi. Sanığın ve katılanların maktulün kalp rahatsızlığını bilmedikleri dikkate alınarak, sanığın ölüm neticesini öngöremediği ve istemediği, bilinçli taksir boyutuna varan bir hareketinin bulunmadığı vurgulandı. Taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan cezalandırılması talep edildi.

Mahkeme heyeti, Yasin T.'ye taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak Yasin T. tahliye edildi.

fotoğraf: sakaryasondakika

Kaynak: sakaryasondakika.com