Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası (SATSO) 4. Meslek Komitesi (Tarım ve Hayvancılık Meslek Grubu) Meclis Üyesi Ahmet Bayrak, meclis toplantısında sektör sorunlarını dile getirdi.

KIDEM TAZMİNATI

Bayrak, “Nitelikli işçi probleminin yanında bir de ciddi rakamlara çıkan işçi ücretleri de işverenler için sorun olmaya başladı. Tarım ve hayvancılık sektöründe cironun yüzde 10’una tekabül eden işçilik maliyetleri son 5-6 yılda yüzde 20’sine geldi. Bu sektörü ciddi anlamda tehdit etmeye başladı. İşçilik fiyatlarıyla beraber gözden kaçan bir nokta da; son 2 yılda yüzde 300 artırılan asgari ücretle beraber işverene çok ciddi kıdem tazminatı yükü doğdu.

İşçiler neredeyse firmaya ortak hale gelmeye başladılar. Bu kıdem tazminatı yükünü kaldırabilecek çok fazla işletme yoktur. Kolay kolay da çözülebilecek bir sorun değil. Sektör olarak bizler asgari ücretle yetinmeyip hep üstünü veren bir sektörüz. Ancak buna rağmen yine eleman bulmakta ciddi zorlanıyoruz. Yerli vatandaşlarımız bu sektörde çalışmıyor. Yabancı işçi konusunda da legalleştirmeye yönelik çalışma bekliyoruz.” dedi

İTHALAT İLE BİR YERE VARAMAYIZ

Üretime ilişkin sorunlara da değinen Bayrak, hayvancılıkta ithalatın çözüm olmadığını belirterek şunları söyledi; “USK çiğ süt alım fiyatına 2 TL’lik zam yaptı. Maalesef insanlar ürettikleri malın maliyetinin altına satmaya zorlanıyor. Rafta 27 TL olan süt üreticiden 13 TL’ye alınıyor. İnsanlar süt ineklerini kesime gönderiyor.

Bu yıl ithalat yoluyla 600 bin hayvan daha gelecek. Bunlara da dolar bazında yüzde 50 artış yapıldı. Et fiyatları çok daha fazla olacak. Vatandaşın ve yemek sektörünün 650 TL’lik kıyma/kg fiyatına hazırlıklı olması gerekiyor. İthalata dayalı tarım politikası bir ülkeyi batırır. İthalat ile bir yere varamayız. Bakanlık ciddi reformlar yapmak zorundadır.” /Serkan ARUTAN 

Editör: Can İkiz