Konut piyasasında dikkatler, yüzde 25 kira zam sınırına çevrildi. Eğer yeni bir düzenleme yapılmazsa, bu sınır 1 Temmuz 2024 itibarıyla sona erecek. Peki, Temmuz ayında kira zammı nasıl hesaplanacak?

Yüksek kira fiyatları ve enflasyonla mücadele kapsamında, 11 Haziran 2022'de yürürlüğe giren 'yüzde 25 zam sınırı' uygulaması, konut kiralamalarında 2 Temmuz'da sona eriyor. Son iki yıldır kira kontratı yenileme dönemlerinde yüzde 25 zam sınırı uygulanıyordu. Bu sınırın kalkmasıyla birlikte, kiralarda yeniden tüketici enflasyonu (TÜFE) belirleyici olacak. Kira artış oranı, on iki aylık ortalama enflasyona göre belirlenecek.

Bu çerçevede, ev sahipleri ile kiracılar, zam belirleme döneminde 12 aylık ortalama enflasyonu dikkate alacaklar. Temmuz ayının kira artış oranı, Haziran enflasyon rakamlarıyla netleşecek. Haziran ayı enflasyon verileri, 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00'da açıklanacak.

Haziran ayı kira zam tavanı, Mayıs enflasyon verilerine göre belirlendi. Mayıs ayında 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 62,51 olarak açıklandı. Buna göre kontrat süresi dolan iş yeri sahipleri, kiraları için yüzde 62,51 oranında zam yapabildiler. Ancak, yüzde 25 zam sınırı halen uygulandığı için bu oran konut kiralarında geçerli olmadı.

Temmuz ayı itibarıyla yüzde 25 zam sınırının kalkmasıyla, kira artışları yeniden enflasyona bağlı olarak belirlenecek ve kiracılar ile ev sahipleri arasında yeni bir dönem başlayacak.

Kaynak: sakaryasondakika.com