“Asrın felaketi” olarak da nitelendirilen 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremlerin meydana gelmesiyle birlikte 11 ilde büyük yıkımlar oldu. Bazı yerleşim yerlerindeki binaların tamamı yerle bir olurken, bazı noktalarda ise binalar ayakta durmakta güçlük çekiyor. Depremin ilk saatlerinde diğer illerde olduğu gibi Sakarya’da da “Sizi En İyi Biz Anlarız” mottosuyla adeta yardım seferberliği başlatıldı. Sakarya’dan yüzlerce tır ve kamyon dolusu yardımlar bölgeye gönderilerek yaralara az da olsa merhem olundu. Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Daire Başkanlığı da Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin talimatları doğrultusunda depremin ilk saatlerinde hemen bölgeye gitti. 

GERİ DÖNDÜLER
Büyükşehir ekibi, depremin merkezi olan Kahramanmaraş’ta görev aldı. 14 gün boyunca gece gündüz demeden arama kurtarma çalışmalarını aralıksız sürdüren ekipler, yaklaşık 50 vatandaşımızı sağ olarak enkaz altından çıkardı. Arama kurtarma çalışmalarını tamamlayan büyükşehir ekibi, önceki gün Sakarya’ya döndü. Profesyonel arama kurtarma ekibine itfaiye binasında duygusal bir karşılama yapıldı. 256 araç, 508 personel ve her alanda verdiği hizmetle yaraları sarmak için mesai harcayan büyükşehir ekibi, bu süreçte enkazda yaptığı başarılı işlerle Kahramanmaraş’ta “umudun” simgesi oldu.

O SÜRECİ ANLATTI
Büyükşehir ekibinin liderliğini yapan Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi Daire Başkanlığı Eğitim Şubesi Eğitim Amiri Beytullah Temiz, 14 gün boyunca yapmış oldukları çalışmalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. Sözlerine başlamadan önce depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Temiz, “Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremler sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem Yüce’nin talimatları doğrultusunda bölgeye giden ekibin lidere olarak Kahramanmaraş’a gittik. İtfaiye ekibi olarak bölgede çalışan 14 arkadaşımız vardı. Ancak bizlerin yanı sıra büyükşehir belediyesi içerisinde kurulan bir gönüllü ekibimiz vardı. Onlarda başkanımızın talimatıyla bölgeye intikal ettiler. Toplamda 34 arkadaşımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürdük.” dedi. 

ARALIKSIZ ÇALIŞMA 
Bölgeye gider gitmez AFAD’ın yönlendirmesiyle birlikte arama kurtarma çalışmalarına başladıklarını söyleyen Temiz, “Çalışmalarımız sonucunda enkaz altından çıkardığımız yaralılar oldu. Onlar, sağlık personelleri tarafından hemen hastanelere sevk edildi. Bir yandan maalesef cansız bedenlere de ulaşıyorduk, onları da çıkartıp yetkililere teslim ediyorduk. Son cenazeler kalkana kadar bölgede çalışmalarımıza ara vermeden devam ettik. Amacımız el uzatabilmekti. Allah nasip etti, bunu başarma fırsatımız oldu. Bizimle birlikte birçok ekip de vardı. Onlardan da Allah razı olsun. Daha önceki deprem tecrübelerime dayanarak bir yorumda bulunmak istiyorum; “Bu kadar kısa süre içerisinde çalışmaların yapılacağını düşünmemiştim. Ama tüm Türkiye el ele, omuz omuza vererek bu işi başarabildik.” diye konuştu. 

AMACIMIZ YARDIM ETMEKTİ 
Bölgeye kahraman olmak için gitmediklerini vurgulayan Temiz, şunları söyledi; “Bizim oraya gitmemizin amacı kahraman olmak değildi. Yardım bekleyen kardeşlerimize el uzatarak, onlara yardımda bulunduk. Yaklaşık 50 vatandaşımızı enkaz altında çıkarttık. Allah’a binlerce kez şükürler olsun.” dedi. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ve 2011 Van Depreminde de görev aldığını anımsatan Temiz, “Depremler aslında aynıdır. 99 depremi bizde nasıl bir etki bıraktıysa, şu anki depremlerden etkilenen vatandaşlarımızda da aynı etkiyi bıraktı. Ben hala bir yere gittiğimde aklıma ilk deprem geliyor. “Acaba buradan nasıl çıkabilirim” sorusunun cevabını arıyorum. Hemen acil çıkış kapısına bakarım. Bu etki Maraş merkezli ve 11 ilde yıkıma neden olan depremlerden etkilenen vatandaşlarımızda da olacak. Çok ciddi bir sarsıntı yaşadılar. İlk andaki çaresizlik asla unutulmaz. Oradaki vatandaşlarımızda bir karamsarlık var. “Acaba eski günlere tekrar kavuşacak mıyız?” 99 depreminde buralarda da büyük yıkımlar oldu. Depremde vefat edenler, geri gelmiyor ama şehir yeniden oluşuyor. Bu süreç acı hatıralar olarak hafızalarımıza kazılıyor.” Serkan OK /Şevval GEÇİN