Türk Kadınlar Birliği Sakarya Şubesi, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle Demokrasi Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

TKB Sakarya Şube 2. Başkanı Nurçin Süzen'in yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü, her türlü ayrımcılığın kaldırılması, kadın erkek eşitliği taleplerinin sağlanması, yaşamın her alanında kadın sorunlarına çözüm önerilerinin bir kez daha dile getirildiği gün olarak kabul edilmektedir.

Birlikte düşünmek, birlikte üretmek, birlikte eşit ve insanca yaşama süreçlerinden koparan her türlü uygulama ve anlayışlara karşı, kendini insan olarak tanımlayan herkesin gelecek güzel günler için yanyana gelerek birlikte mücadele etmesi önemlidir.

Kadın olmaktan dolayı; yaşadıkları sıkıntılara, her türlü baskı ve şiddete karşı bir araya gelen, amaçlarına ulaşmak için çaba veren, çalışan, üreten kadınların sorunları ülke sorunlarından ayrı düşünülemez.

Ülkesinde, her türlü hukuksuzluğa, ayrımcılığa, eşitsizliğe, rağmen var olma

mücadelesi veren kadınlar bizim kadınlarımız değil mi?

Emeğinin karşılığını alamayan, açlık sınırında yaşamaya terk edilen, iş güvenliğinden uzak çalışma koşullarında emekleri sömürülen bizim kadınlarımız değil mi?

Ayrımcı ve toplumsal cinsiyetçi bakış açısının hakim olduğu düzende, devletten uygulamalar beklerken, sokak ortasında 'namus' diye öldürülen kadınlar, hala başlık parası adı altında satılan kız çocuklarının uğradığı tacizlerden kimi, kimleri sorumlu tutacağız?

İnsanlık için,utanç verici bu konular, halledilinceye kadar 8 mart en önemli gün olarak önemsenmeli ve öncelikli olmalıdır. Çünkü sürdürülebilir ve daha iyi bir gelecek ancak ve ancak herkes için her alanda, firsat ve imkanların eşitliğini sağlamakla mümkün olabilir.

Bizler, Kadın direnişinin, kadın mücadelesinin onurlu günü olan 8 Mart'ı, erkeğin şiddetinin yok olduğu, ayrımcılığın son bulduğu ve hep birlikte güvenle yaşayacağımız yeni bir dünyanın mümkün olacağına inanıyoruz, birlikte güçlüyüz.

Sözlerimi bitirmeden önce, ülkemizde yaşanan, canımızı yakan büyük depremler de evini, ailesini sevdiklerini kaybeden vatandaşlarımıza baş sağlığı ve geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sabırlar diliyorum. İnşallah bu büyük acıları tekrar yaşamayız."