Yapılan denetimlerde, 725 araç ve 266 sürücü trafikten men edilirken, uyuşturucu ve alkollü şekilde araç kullandığı tespit edilen 56 sürücünün belgelerine geçici süreyle el konuldu.

Denetimlerin artarak devam etmesiyle birlikte, Mayıs ayında Sakarya ili Jandarma sorumluluk alanında 54 maddi hasarlı, 42 yaralamalı olmak üzere toplam 96 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 77 vatandaş yaralandı. Kazaların başlıca nedenleri arasında aşırı hız, yanlış doğrultu değiştirme manevraları ve alkollü araç kullanımı gibi sürücü kusurları yer aldı.

2024 yılının ilk beş ayında toplam 584.852 sürücü ve araç kontrol edildi. Bu kontroller sonucunda, trafik kurallarını ihlal ettiği tespit edilen 18.767 sürücüye ve araca idari para cezası uygulandı. Ayrıca, trafik güvenliği açısından tehlike arz eden 3.315 araç ve 1.135 sürücü trafikten men edilirken, alkol ve uyuşturucu etkisi altında araç kullandığı belirlenen 212 sürücünün belgelerine geçici süreliğine el konuldu.

Bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları kapsamında, 10.019 öğrenci ve 18.663 sürücüye trafik güvenliği eğitimi verildi. Denetimler sırasında hakkında yakalama kararı bulunan 666 kişi ve 131 araç yakalanarak gerekli adli ve idari işlemler yapıldı.

Sakarya İl Jandarma Komutanlığı, trafik güvenliğini ve vatandaşların can ve mal emniyetini daha etkin bir şekilde sağlamak amacıyla tüm tedbirleri arttırarak kararlılıkla sürdüreceğini belirtti. Trafik kurallarına uyan ve trafik düzeninin sağlanmasına katkı sağlayan vatandaşlara teşekkür edildi. Trafik kazalarının azaltılması için sürücülerin hız limitlerine uyması, emniyet kemeri takması, hatalı şerit değiştirmemesi, alkollü araç kullanmaması ve kural ihlali yapanların 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbar edilmesi hususlarında vatandaşların duyarlılığına vurgu yapıldı.

Kaynak: basın bülteni