Sigara ve diğer tütün mamulleri, kanser ve birçok hastalığın başlıca sebeplerinden biri olarak biliniyor. Bu nedenle, birçok ülke toplumsal sağlığı koruma adına sigara ile mücadele ediyor. Türkiye'de de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, sigaraya karşı büyük bir savaş veriliyor.

Yeni Dönemde Meclis'in Öncelikli Konusu

Bu savaş kapsamında hükümet harekete geçti ve atılacak adımlar üzerinde çalışmalara başladı. Türkiye’de her yıl yaklaşık 85 bin insanın ölümüne yol açan sigara kullanımını önlemek amacıyla, TBMM, tütün ürünlerinin yasaklanmasını düzenleyen kanun ile tütün ve alkol piyasasını düzenleyen kanunda değişikliğe gidecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla başlayan çalışma, yeni yasama döneminde TBMM'nin en önemli gündem maddelerinden biri olacak. Bu yeni dönemde taslak hazırlanması beklenirken, sigara ile mücadelede çeşitli öneriler de gündeme geliyor.

Yeni Öneriler: Sigara Satış Yasağı ve İzmarit Vergisi

Belirli bir tarihten sonra doğanlara sigara satış yasağı: Halk sağlığını korumakla yükümlü kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak görüşmeler sonucunda, belirli bir tarihten sonra doğan nesillere sigara satışının yasaklanması önerilecek. Bu yasal değişiklikle, 18 yaş altına sigara satışından daha etkili bir yönteme geçilmesi ve sigaraya başlama yaşı olarak öne çıkan 15 yaş ve altı bireylerin korunması hedefleniyor.

Sigara şirketlerine izmarit vergisi: Ticaret Bakanlığı, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun’da değişiklik yaparak, tütün şirketlerine 'izmarit vergisi' getirmeyi planlıyor. Buna göre, tütün şirketleri sigara izmaritlerini temizlemek için çöp veya kirletme bedeli adı altında bir vergi ödeyecek.

Avrupa Uygulamaları İnceleme Altında

Hükümetin çalışmaları kapsamında, Avrupa'da hayata geçirilen uygulamalar da dikkate alınıyor. AK Parti kurmayları, İngiltere’de 2009 sonrası doğan kuşaklara sigara satışını yasaklayan model, İspanya’da tütün endüstrisinden sigara izmariti vergisi alan model ve 2025'te sigarayı tamamen yasaklayacak olan İzlanda modelini incelemeye aldı.

Kaynak: ensonhaber