Her işletmenin stratejik kararlar almak için birtakım deneyim ve tecrübelerden, olasılıklardan faydalanması gerekir. Arge24 olarak sizlere sunduğumuz iş zekâsı temel parçaları ile firmanızı ve dolayısıyla markanız adına güvenli adımlar atabilirsiniz. Sizlere sunduğumuz iş zekâsı raporlamalar hem geçmiş hem de mevcut verileri analiz ederek sizlerin doğru karar almasına yardımcı olur. Bunu matematiksel ve sözel bulgularla görsele döker.

İş Zekâsının Çalışma Mantığı Nedir?

Bu denli verimli bir sistemin nasıl çalıştığını detaylıca ortaya koymak gerekir. İş zekâsı nedir ve İş zekâsı nasıl çalışır diye soracak olursak ilk etapta ham verileri kullanan ve bunu kurumdaki herkesin kolay bir şekilde anlayabileceği görsel şemalara ve tablolara dönüştüren bir sistemden bahsetmek gerekir. Bu anlamda adımları tek tek ele almak gerekirse:

İlk Adım: Veri Toplama, Analiz Etme, Görsele Dökme

Birinci adımda iş zekâsı pek çok farklı datadan beslenecektir. Verileri toplarken ayıklama, dönüştürme ve sonunda da yükleme yani ETL yöntemi kullanılacaktır. Bu veriler elbette ham şekilde depolanmaz. Önce dönüştürülür sonrasında biçimlendirilir. Bu sayede bir veri kümesi oluşturmak mümkün olur ki bu da analizleri rahat okuyabilmek adına önemlidir.

İkinci Adım: Tutarsızlıkları Belirleme

Veri toplama ve değerlendirme aşamasında otomasyon sistemi hızlı bir analiz yapmaktadır. Bu analiz esnasında tutarsızlıkları hesaplamakta ve ayrıştırma yapmaktadır. Bu tutarsızlıklar ile sistem eğilimleri, olası yanlışları ve çizgi dışı verileri ortaya çıkararak kümeleştirir. Sistemin iyi bir şekilde çalışabilmesi için veri toplama esnasındaki tutarsızlıkların ayıklanması son derece önemlidir.

Üçüncü Adım: Verileri Görselleştirme

Tüm veriler, bulgular ortaya çıkarıldıktan sonra işlem bu bulguların anlaşılmasını kolaylaştıracak bir görsele dönüştürmeye gelmektedir. Veri görselleştirme dediğimiz bu aşama hem yöneticilerin hem personel ve kullanıcıların şu andaki mevcut aşamayı ve gelecekteki olasılıkları görebilmektedir. Veri panosu dediğimiz bu görsel tabloda şema, harita ve grafikler görülebilmektedir. Bu tablo konunun çok daha rahat anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Dördüncü Adım: Ortaya Çıkan Sonuçlar ile Birlikte Eyleme Geçme

Elde edilen veri ve bulgularla beraber iş faaliyetleri anlamında görüntülenerek içgörülerden eyleme hızlı bir şekilde geçiş aşaması denebilir. Bu son aşamada iş zekâsı verimsizlikleri ortaya dökmekte, ortadan kaldırmakta, pazarın değişim hacmine uygum sağlayan, müşteri sorunlarını ortadan kaldıran gerçek zamanlı ayarlamalar yapacaktır. Arık iş zekâsı uzun vadede firmanız ve yatırımlarınız için hem size hem de personelinize en uygun sonuçları ortaya sermiş ve size yön haritası çizmiştir.

İş Zekâsının Sağladığı Faydalar

Tüm bu saydığımız iş zekâsı çalışma prensipleri size ve firmanıza büyük avantajlar sağlar. Örneğin müşterilerinizin davranış ve alışkanlıkları hakkında gerçek zamanı bir fikriniz olur. Bununla beraber personelinizin operasyon süreçlerinde çok daha yüksek verim almasına olanak tanıyabilirsiniz.

Veri analizi ile ortaya çıkacak anormallikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilir ve bunların üstesinden gelebilirsiniz. Hem geçmiş hem de mevcut verilerle net karşılaştırmalar yaparak açıklarınızı kapatabilir, finans, pazarlama ve satış performansında iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bununla beraber departmanlar arasında gerçek zamanlı paylaşımlar yaparak zamandan tasarruf ederek kapsamlı bir bilgilendirme de sağlamış olursunuz.

Arge24 Teknoloji olarak her türlü yazılımsal sorunlarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olan ekibimiz sizlere iş zekâsı nedir, iş zekâsı nasıl çalışır, ne gibi faydaları vardır açıklıyor, iş zekâsı kapsamında destekte bulunuyor ve firmanızı en iyi şekilde geliştirmenize katkı sağlıyor. İş zekâsı ve raporlama süreci ile siz de atacağınız adımı önceden değerlendirme ve ona göre mantıklı hamlelerde bulunabilirsiniz. İş zekâsı ve raporlama hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizlere irtibat numaralarımızdan günün her saati ulaşabilir ve hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. 

Editör: Şevval Geçin