İmplant tedavisi, eksik diş veya dişlerinizi yerine koymak için vida yada vidalar ile yapılan güvenilir ve kalıcı bir çözüm sunan modern bir tedavidir. Ancak, implant tedavisinde tedaviye başlamadan önce bilinmesi gereken bazı önemli durumlar bulunmaktadır.

İlk olarak, işlemi yapacak diş hekiminin deneyimi implant tedavisinin başarısı ve ağız sağlığı için kritik öneme sahiptir. Tecrübeli bir diş hekimi, doğru implant seçimi ve uygulama teknikleri konusunda size rehberlik edebileceği için doğru diş hekimini seçmek oldukça önem arz etmektedir. Bu konuda İzmit İmplant tedavisinde en önde gelen şehirler arasında yer almaktadır.

Whatsapp Image 2024 05 20 At 14.21.13

İkinci olarak, genel sağlık durumunuz implantların yerleştirilmesi ve iyileşme sürecini doğrudan etkileyebilir. Özellikle, diyabet gibi kronik hastalıkları olan bireylerin ve yoğun sigara tüketicilerinin bu süreçte daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, tedavi almak isteyen kişilerin implant tedavisinin maliyetini de göz önünde bulundurulmalıdır. İmplantlar, diğer diş restorasyon yöntemlerine göre daha yüksek başlangıç maliyetine sahip olsa da Kocaeli diş kliniği ve İzmit diş kliniği merkezlerinde alanında uzman ekipler tarafından bu tedavi süreci merkezlerinde daha ekonomik ve daha profesyonel olarak yapılmaktadır.

İmplant tedavisine karar vermeden önce, diş hekiminizle tüm bu faktörleri detaylı bir şekilde görüşmelisiniz. Tedaviden beklentilerinizi netleştirmek, olası aksiliklerden veya beklenti dışında gelişebilecek durumlar ile karşılaşmamanızı sağlar.  Her şeyden önce tedavi sürecinin başarılı olması için, işlem öncesinde ve sonrasında dikkatli bir şekilde plan yapmanız ve hekiminizin önerilerine uymanız gerekir.

İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanır?

İmplant tedavisi, diş kaybı veya kayıpları yaşamış birçok birey için uygun bir tedavi seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak implant tedavisi herkese uygun olmayabilir. Peki, implant tedavisi neden herkese uygun olmayabilir? İmplant tedavisi kimlere uygulanır? İşte yanıtı:

●     Yeterli Kemik Yoğunluğuna Sahip Olmak: İmplant tedavisinde implantlar çene kemiğine yerleştirildiği için, tedavi sürecinin başarısı ve sağlık açısından tedaviyi alacak olan kişide yeterli ve sağlıklı kemik yapısı olması gerekmektedir.

●     Sağlıklı Bir Ağız Olmalı: İmplant tedavisinde yerleştirilen implantların başarılı olması için, ağız sağlığının iyi olması ve düzenli diş bakımının yapılıyor olması oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple tedaviyi alacak kişinin ağız sağlığının iyi olması gerekir.

●     Kronik Hastalığa Sahip Olmamak: Diyabet gibi kemik yoğunluğunu etkileyen kronik hastalıklar implant tedavisinin uygulanabilirliğini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu sebeple kronik hastalara implant tedavisi uygulanması kimi zaman tercih edilmeyebilir.

●     Sigara Kullanmayan Hastalar: Sigara kullanımı, implantların iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir ve başarısını düşürebilir. Bu sebeple implant tedavisinde sigara kullanmayan hastalar daha çok tedaviden faydalanabilmektedir. Tedavi, sigara içen hastalara da uygulanabilir.

Whatsapp Image 2024 05 20 At 14.25.00

İmplant Uygulamasının Faydaları

İmplantlar, birçok avantaj sağlayarak diş kaybı sonrası yaşam kalitesini artırmaktadır. İşte implant tedavisinin sunduğu faydalar:

●     Doğal Diş Hissiyatı: İmplantlar, doğal dişler gibi hissedilir ve gerçek diş gibi etkili olmaktadır. Bu sayede implant tedavisi gören kişiler konuşma ve çiğneme işlevleri doğal bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

●     Uzun Ömürlü: İmplant tedavisi gören kişiler ağız içinde bulunan implantlara iyi baktığında ve ağız sağlığına önem verdiğinde  diğer diş tedavilerine nazaran daha uzun ömürlü olmaktadır.

●     Estetik Görünüm: İmplantlar, doğal dişlerle birebir uyum sağladığı için estetik bir görünüm sunmaktadır.

Diş İmplantlarının Ömrü Ne Kadardır?

Diş implantlarının ömrü, birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İyi bir ağız hijyenine sağlık olan ve düzenli diş hekimi kontrolleri gerçekleştiren kişişler de implantlar yıllarca sağlıklı kalmaktadır.  Genellikle, implantlar onlarca yıl dayanabilmektedir. Hatta implant tedavisi sonrası doğru bakım ile ömür boyu kullanım sağlanabilir.

Kaynak: Basın BÜLTENİ