Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) 81 ilde Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ili etkileyen iki büyük deprem ile ilgili eş zamanlı basın açıklaması yapıldı. Sakarya’daki açıklamayı İl Başkanı Ecevit Keleş, parti binasında yaptı. Yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Keleş, depremin ilk gününden itibaren Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde, ‘Bu felaketi dayanışma içinde aşacağız’ diyerek yola çıktıklarını söyledi. 

“KOORDİNASYON SAĞLANAMADI”
Devleti yönetme sorumluluğunu üstlenen iktidarın depremin ilk anlarından itibaren koordinasyonu sağlayamadığını iddia eden Keleş, “En kritik saatler olan ilk 48 saatte deprem bölgelerine müdahalede geç kalınmış vatandaşlarımızın enkaz altında can vermelerine seyirci kalınmıştır. Beceriksizlikleri on binlerce insanımızın canına mal olmuştur. İnsanlarımız enkaz altında inlerken, eğitimli ve deneyimli kahraman Mehmetçiğimiz kışlalarında bekletilmiştir. Tüm yardım ve kurtarma faaliyetlerinin koordine edildiği sosyal medyaya yasak getirilmiş, ağırlaştırılmıştır.” diye konuştu.

YIKIMIN BOYUTU BELLİ
Yıkımın boyutunun saygın kuruluşlarının hazırladıkları raporlarda da yer aldığını ifade eden Keleş, “Bu ağır yıkıma rağmen bir kişi bile istifa etmemiştir. Kurtarma çalışmalarındaki beceriksizlikleri yetmezmiş gibi tek adam rejimi şimdi de üniversitelerimize ve öğrencilerimizin yurtlarına çökmeye çalışmaktadır. Sorgusuz sualsiz alınan uzaktan eğitim kararıyla gençlerimizin ve ülkemizin geleceği mahvedilmek istenmektedir. Bir kez daha çağrı yapıyoruz: Üniversiteler derhal açılmalı öğrenciler yurtlarına dönmelidir. Daha da acısı, tek adam rejimi, felaketleri fırsata çevirmeye çalışmakta kendini kurtarmak için seçimleri erteleme planlan yapmaktadır. Rolü belli isimler öne sürülerek bu konu gündeme taşınmak istenmektedir. Buradan halkımıza bir kez daha açık ve net söylüyoruz: Seçimler zamanında olacaktır.” şeklinde konuştu.

“KAYBEDECEK VAKİT YOK”
Cumhuriyet Halk Partisi olarak yeni bir çizgi çizerek yola çıkacaklarını belirten Keleş, “Yeni bir çizgi çekeceğiz.  Halkımıza mezar olan çürük rant düzeni bir yana, temiz ve ferah bir yana. Bir avuç çeteyi zenginleştiren sistem bir yana, vatandaşı için çalışan devlet bir yana. Hırsızlık ve bencillik bir yana, birlik ve insanlıktan yana olma bir yana. Bizim tarafımız net. Kaybedecek bir dakikamız bile yok. Şehirlerimizi yeniden inşa edeceğiz. İmar aflarına son vereceğiz. Ülkemizi yalandan, hırsızlıktan ve liyakatsizlikten arındıracağız. Bizi biz yapan değerlerimize, ahlakımıza, vicdanımıza sığınacağız.  Akla ve bilime uyacağız. Refah dolu bir Türkiye'yi hep birlikte inşa edeceğiz." dedi. Serkan OK