Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye genelinde ilk defa deprem bölgesinde uygulanacak olan Aile ve Gençlik Fonu başvurularının 15 Şubat'ta başlayacağını duyurdu. Bakan Göktaş, bu fon kapsamında yeni evlenecek gençlere 150 bin lira faizsiz kredi verilmesine yönelik açıklamalarda bulundu. Başvuruların e-Devlet üzerinden alınacağını belirten Bakan, başvuruların 15 Şubat itibarıyla başlayacağını ve deprem bölgesinde aile kurma yolunda ilk adımı atacak gençlere bu destekle faizsiz kredi imkanı sunulacağını belirtti.

Açıklamalarına devam eden Bakan Göktaş, bu kredinin gençlere evliliklerinde finansal destek sağlamak ve kendi projelerini hayata geçirmelerine yardımcı olmak amacıyla verileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri öncesi AK Parti Seçim Beyannamesi'nde yer alan faizsiz evlilik kredisi vaadine uygun olarak, bu kredinin ilk 2 yıl ödemesiz, 4 yılda geri ödeme şartıyla verileceği belirtildi.

Bakan Göktaş, ayrıca Aile ve Gençlik Bankası aracılığıyla çeşitli hizmetlerin desteklenebileceğini, çocukların eğitimi gibi aile kurumunu koruyan ve güçlendiren hizmetlerin bu kapsamda yer alacağını vurguladı. Bu sosyal destek programının, Gelir Tamamlayıcı Aile Destek Sistemi ile uyumlu ve dengeleyici bir şekilde uygulanacağını söyledi./Haber MERKEZİ 

Editör: Can İkiz