Son günlerde Sakarya’da çeşme suyunun kalitesiyle ilgili iddialar ve vatandaşların yaşadığı sağlık sorunları gündemde. Birçok vatandaş bulantı, kusma, ishal ve yüksek ateş şikayetleriyle hastanelere başvurdu. 9 günlük bayram tatili boyunca hastanelerin acil servisleri dolup taşarken, konuyla ilgili olarak Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) önemli bir açıklama yaptı.

Hastaneler Dolup Taştı

Bayram tatili boyunca Sakarya’daki hastanelerin acil servislerinde yoğunluk yaşandı. Birçok vatandaş mide rahatsızlıkları, ishal ve yüksek ateş gibi şikayetlerle hastanelere başvurdu. Bazı uzmanlar bu durumu mevsim geçişleriyle ilişkilendirirken, bazıları ise vatandaşları çeşme suyu konusunda uyararak dikkatli olmalarını önerdi.

SASKİ’den Açıklama: “Suda Herhangi Bir Olumsuzluk Yok”

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada Sapanca Gölü’nden alınan suyun düzenli olarak kontrol edildiğini ve analiz sonuçlarının olumsuz bir duruma işaret etmediğini belirtti. SASKİ’den yapılan açıklamada, “Sapanca Gölü’nden hem biz hem de Kocaali besleniyor. Kocaali ve Sakarya’nın arıtma tesisleri farklı. Bayramın ikinci günü kuzey bölgesinden (Kaynarca) su ile ilgili vatandaşlarımızdan şikayetler aldık. Genel Müdürümüz başkanlığında olağanüstü toplanıp durumu değerlendirdik. Yapılan analizler sonucunda suda herhangi bir olumsuzluk ile karşılaşmadık. Rutin olarak kontrol ve analizler yapılıyor. Gölden günde 2-3 kez su alıp, analiz yapıyoruz. Şu anda suda herhangi bir sıkıntı yok. Vatandaşlarımıza sağlıklı bir su takviye etmek için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.” ifadelerine yer verildi.

Sakarya’daki Arıtma Tesisleri

Sakarya’da toplamda 17 arıtma tesisi bulunuyor; bunların 6’sı atık su, 11’i ise içme suyu arıtma tesisi. SASKİ, bu tesislerde düzenli olarak yapılan analizler ve kontrollerle suyun kalitesini sürekli olarak takip ettiklerini belirtti.

Vatandaşlar Dikkatli Olmalı

Her ne kadar SASKİ suyun temiz ve sağlıklı olduğunu belirtse de, uzmanların bir kısmı mevsim geçişlerinde yaşanan sağlık sorunlarına dikkat çekerek, vatandaşların içme suyu konusunda tedbirli olmalarını öneriyor. Özellikle hassas bünyeye sahip kişilerin ve çocukların su tüketiminde dikkatli olması gerektiği vurgulanıyor.

Muhabir: Serkan ARUTAN