Fakat avukatlar ilgilendiği dava türü, kazandığı dava türü gibi çeşitli etkenler sonucunda belirli bir alanda hizmet verir ve bu alanda uzmanlaşır. İzmir boşanma avukatı; evliliğin sonlandırılması sürecinde hem anlaşmalı hem de çekişmeli davalar ile ilgilenen avukatlardır.

Boşanma Davası Nedir?

Evli çiftler; şiddetli geçimsizlik,ekonomik sorunlar,psikolojik sorunlar,anlaşamama veya aldatılma gibi pek çok sebepten boşanma davası açmaktadır. Bu boşanma davası çiftlerin arasında bulunan durum ve anlaşmaya göre çekişmeli boşanma davası veya anlaşmalı boşanma davası olarak gerçekleşmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında taraflar nafaka,çocuk,mal paylaşımı vb. Gibi tüm konularda uzlaşarak dava açarlar. Anlaşmalı boşanma davasında eşlerin birlikte dava açması veya bir eşin açtığı davayı diğer eşin kabul etmesidir.

Boşanma davaları aile mahkemelerinde görülür ve boşanma davalarında avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Boşanma davasında avukat olmadan tüm kişiler haklarını kendisi savunabilir. Ancak boşanma davaları teknik takip ve hukuki bilgi gerektirdiği için kişilerin boşanma davalarında avukat desteği alması daha doğrudur.Bazı anlaşmalı boşanma davalarında daha sonradan çıkabilecek sorunlar için boşanma avukatı İzmir ilinde müvekkillerinin dava takibi ile yakından ilgilenmektedir.

Çekişmeli boşanma davası; evli çiftler arasında tazminat, nafaka, velayet, mal paylaşımı gibi boşanmanın sonuçları üzerinde uzlaşılamadığı durumlarda açılır. Eşlerden birinin boşanmayı istememesi halinde de çekişmeli boşanma davası süreci yaşanacaktır. Anlaşmalı boşanma davası haricinde kalan tüm boşanmalar çekişmeli boşanma davası olarak görülmektedir.

Çekişmeli boşanma davasında taraflar, sürecin en iyi şekilde yönetilmesi ve davanın kısa sürede sonuca varabilmesi adına mutlaka avukat ile birlikte hareket etmelidir. Bu sayede sürecin en iyi şekilde yönetilmesi mümkün olur. Bireyin taleplerine göre hukuki olarak haklarını savunması ve mağdur edilmemesi adına İzmir boşanma avukatı ile çalışması oldukça önemlidir.

İzmir Boşanma Avukatı Ücretleri

Boşanma davalarında avukatın alacağı ücretin alt sınırı, Türkiye Barolar Birliği tarafından her yıl resmi gazetede yayımlanarak belirlenmektedir. Her avukatın bağlı olduğu baroya göre de bu ücret farklılık göstermektedir. Örneğin İzmir Barosu’na göre boşanma avukatı ücretinin anlaşmalı boşanma davaları için 28.130 TL, çekişmeli boşanma davaları için 36.364 TL tutarında olması uygundur.

İzmir boşanma avukatı ücretleri çeşitli kriterlere göre değerlendirilerek her avukatın kendisi tarafından belirlenmektedir. Örnek olarak çekişmeli ve birkaç yıldan uzun sürmesi muhtemel olan bir davada alınan ücret, harcanacak emek ve zaman farklı olacakken anlaşmalı ve 1 – 2 celselik bir boşanma sürecinin ücreti birbirinden farklı olacaktır.