Kongreye 28. Dönem Sakarya AK Parti Milletvekili Ali İnci, Hendek Kızılay Aşevi kurucusu iş adamı Erkan Albayrakoğlu,  Sakarya Kızılay Derneği Başkanı Cevdet Koç, eski Kızılay Başkanı Fahri Küt, AK Parti  Hendek İlçe Başkanı H.Serdar Baykal, Sakarya AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve eski Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, 2024 yılı Mahalli seçimleri için Hendek Beklediye Başkan aday adayı iş insanı Ali Kemal Sofu, Hendek Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaverdi Bahadır, Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Demirel  ile birlikte Hendek Kızılay Derneği üyeleri katıldı.

KIZILAY GÖNÜLLÜSÜ

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan kongre sürecinde konuşmalar bölümünde  kürsüye gelen eski Kızılay Derneği başkanı Fahri Küt,  “Ben Kızılay’a rahmetli Kamil Odabaşı döneminde katıldım ve o günden bu güne gönüllülük esası istikametinde çalışmalara katıldım. Kısa dönem de olsa Hendek Kızılay Derneği başkanlığında bulundum ve önümüzdeki mahalli seçimlerde mahallemden muhtar adayı olmam hasebi ile  Hendek Kızılay Derneği başkanlığını bırakıyor olsam da  ben yine bir Kızılay gönüllüsü olarak hizmet vermeye devam edeceğim” diyerek katılımcılara teşekkür etti.

CEVDET KOÇ

Kürsüye gelen Sakarya Kızılay Şubesi Başkanı Cevdet Koç yaptığı konuşmasında; “Kızılaycılık bulaşıcıdır, bir yerinden dokunduğunuzda bir daha onu bırakamazsınız. Kızılay, karşılıksız, hiçbir şey beklemeksizin ve gönüllülük esasına dayanarak yapılan bir hizmet kuruluşudur. Kızılay’cılık, tanıdığınız, tanımadığınız insanların hayatına dokunmaktır. Kızılay kurumu bundan 155 yıl önce Hilali Ahmer adı ile kurulmuş yardım kuruluşudur. Kızılay bir çınardır ve bu çınar sizlerin destekleriyle ayakta durmaktadır. Kamuoyunda Kızılay hakkında bir kamu kurumu algısı olsa da kamu bütçesi olmayan, tamamen gönüllülerin bağışları ve destekleriyle görev yapan bir kuruluştur” diyerek teşekkür etti.

İNCİ’DEN TEŞEKKÜR

Son olarak kürsüye gelen 28. Dönem Sakarya AK Parti Milletvekili Ali İnci de genel kurula hitabında; “ değerli hazirun sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Hendek, tarih boyunca hep veren el olmuş kimseden yardımını esirgememiştir. İlçemizdeki işadamlarımıza ve özellikle Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanımız Mehmet Demirel’in yaptığı yardımlar asla gözardı edilemez, bunun yanı sıra  Kızılay Aşevinin kurulmasında büyük emeği olan iş adamı Erkan Albayrakoğlu’na  huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.” diyen İnci,  kongre üyelerine Kızılay’ın tarihsel gelişimine sözü getirerek; “Bizim atalarımız, dedlerimiz 1935 yılında Hendek  Türk Hava Kuvvetlerimize topladığı yardımlarla 2 adet savaş uçağı yardımında bulunmuştur. Bugün Bayraktepe Sosyal Tesislerimizde  temsili olarak bulunan F-4 Savaş Uçağımız o günün anısına ilçemize getirilip kurulmuştur. Bu nedenle atalarımızın hatırasını  yaşatmak için Anadolu Jetlerimizin bir tanesine Hendek ismi yazılmıştır ve şu anda Hendek ismi havalarda  uçmaktadır.”

“Geçmiş dönemlerde Kamil Odabaşı  ile çok güzel projelere imza attığını ifade eden başkan süreç içerisinde Hendek Kızılay Derneği Başkanlığına Sami Bağdatlı kardeşimizi getirdik. Birlikte çalıştık ve Hendek Belediyesi olarak her konuda desteğimizi verdik. O dönem Pakistan’da meydana felen deprem felaketi sonrasında  Hendek’li işadamlarımızın katkıları ve toplanan yardımlarla Kızılay’ımızın öncülüğünde Pakistan’da bir Hendek Mahallesi oluşturduk, açılışını da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yapmıştı.”

ÖDÜL BENİM DEĞİL HENDEK HALKININDIR

 “Bu yaptığımız yardım vesilesi ile  Hendek Kızılay’ı dönemin Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali tarafından altın madalya ile ödüllendirdi.  O ödül benim değil Hendek halkının olduğu için bugün o madalya, Bayraktepe Tesislerindeki müzemizde  sergilenmektedir. Yine bunun yanı sıra Sami kardeşimiz döneminde toplanan kan bağışları nedeni ve başarılı çalışmalarından dolayı kendisini tebrik ediyorum ” Dedi.

BURAYA SİYASET GİRMEZ

İnci, Kızılay kurumunun gönüllülük esasına dayalı olarak çalıştığının altını bir kez daha çizdi ve; “Burada siyaset olmaz. Benim hakkımda bi,r yazı kaleme alındı ve benim siyasi çıkar sağladığım iddia edildi. Neyin siyaseti, neyin çıkarı? Ben sadece bugün değil yıllardır Kızılay’a maddi ve manevi destek sağlayan bir kardeşinizim. Destek salamaya da devam edeceğim. Bunu başka yerlere çekmek isteyen arkadaşlarımız olsa da böyle düşünse de  ben Kızılay’dan, sivil toplum örgütlerinden elimi asla ve kat’a çekmem, ne yardım, ne destek yapabilirim ben ona bakarım. “ Dedi.

ANKARA’DA BİR KAPINIZ OLDUĞUNU UNUTMAYIN

 Milletvekili İnci; Genel Kurula hitabını; “ arkadaşlar Ankara’da bir kapınız olduğunu asla unutmayın. Gece de olsa gündüz de olsa yanınızdayım.  Genel seçimlerde partimize verdiğiniz desteklerden dolayı Hendek halkına  teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. Hepinize hayırlı günler diliyorum”  sözleriyle bitirdi.

PLAKET TAKDİMİ

   Konuşmaların ardından Hendek Kızılar Derneği yeni başkanı Aydın Birinci’nin Fahri Küt ve Sami Bağdatlı adına hazırladığı iki plaket sahiplerine İnci tarafından verildi.  Sami Bağdatlı’nın genel kurula katılmamamsı nedeni ile  Bağdatlı’nın plaketini kendisine vermek üzere  Bağdatlı’nın başkan yardımcısı olması hasebi ile  Hendek AK Parti İlçe Başkanı Hasan Serdar Baykal tarafından alındı. 

SEÇİMLERE GEÇİLDİ

   Protokol konuşmalarının akabinde seçimlere geçildi. Tek adaylı kongrede üyelerin desteğini alan Aydın Birinci  Hendek Kızılay derneğinin yeni başkanı olurken,  yönetim kurulunda;

ASİL ÜYELER

Recep Yarıcı-Hüseyin Yaz-Yasemin Terzi-Mehmet Paslı-Faruk Özel ve Atilla Tezgel’den oluşurken yedek üye listesi de şu isimlerden oluştu.

YEDEK ÜYELER

İbrahim Soner Başmanav-Hüseyin Karakuş-Cemal Güler-Yunus Emre Tiryaki-Bilal Recep Saıoğlu-Yaşar Cebeci ve Ali Riza Çayır.