YOKLAMA ALINDI. MECLİS TOPLANTISINI İLÇE BAŞKANLARI DA  TAKİP ETTİ

   Meclis açılımı öncesinde katip üyeler tarafından 25 kişilik mecliste üye isimleri tek tek okunarak yoklama alındı. Meclisi AKP-CHP-BBP ilçe başkanları da takip etti.

GÜZEL VE OLUMLU İŞLERDE DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUM

   İrfan Püsküllü başkanlığında toplanan yılın ilk meclis toplantısında bir konuşma yapan başkan; “ 31 Mart seçimleri öncelikle ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun.  Seçim bitti bundan sonra işimiz Hendek için hizmet vaktidir. Ne olursa olsun Hendek’i birlikte beraber yöneteceğiz, hizmetlere birlikte imza atacağız. Ne olursa olsun Hendek bizim ortak paydamız. Güzel ve olumlu işlerde sizlerin desteğini bekliyorum. Bizler insanız, nihayetinde hata edebilir miyiz, yanlış edebilirmiyiz, edebiliriz. . Burada hatalarımızı, yanlışlarımızı lütfen bize iletin, hatalarımızın yeniden değerlendirmesini yapalım. “ diyerek geçmiş döneme atıfta bulundu.

SEÇİLEN MECLİS ÜYESİ ARKADAŞLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM

    Püsküllü;    “( 2014-2019) yılları arasında MHP’li arkadaşlarla birlikte çalıştık.  Mümkün olduğu kadarı ile aldığımız kararların tamamını oy birliği ile geçirdik. Evet yanlışlar oldu mu? Oldu. Bunun muhasebesini yaparak hata ve yanlışlarımızı düzeltme yoluna gittik. Gündem maddesini bu doğrultuda düzenleyerek meclisimizin oluruna sunduk ve bunda da başarılı olduk. Şu anda yeni meclisimiz MHP-AKP-CHP ve BBP meclis üyelerinden oluşmuş durumda. Öncelikle seçilen meclis arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Güzel hizmetler yapmak için hep beraber çalışacağımıza buradan Hendek halkına ilan ederken meclisimizi açıyorum”  şeklinde birleştirici ve bütünleştirici konuşması alkışlandı.

KOMİSYON ÜYESİ SEÇİMLERİNDE PARTİCİLİK GÜTMEYECEĞİZ

   Konuşmasının devamında Püsküllü;  “ Değerli meclis üyesi arkadaşlar, değerli katılımcılar ve değerli basın mensupları özellikle belirtmek istiyorum, komisyon üyesi seçimlerimizde herhangi bir particilik düşünmeyeceğiz. Hangi komisyonda katkı sağlayabilecekler ise meclisimizde onu seçeceğiz. Bunun aksini yapacak olursak, arkadaşlarımızın kendi mesleklerine yapılmış bir haksızlık  ve saygısızlık olarak görürüz. Burda ne olursa olsun bizim önceliğimiz ve hedefimiz Hendek’e yapılacak güzel ve faydalı hizmetlerdir. “ dedi.

MECLİSİN CANLI YAYININA  ÜYELERİN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA KARAR VERİLECEK

   Meclis başkanı İrfan Püsküllü, ilk meclis toplantısı ve meclis üyelerinin yeni olmaları nedeni ile meclis üyelerinin fikrini almaksızın canlı yayın yapılmasını uygun bulmadığını ifade ederek basın temsilcilerini canlı yayın yapmamaları şeklinde uyardı.

KOMİSYONLAR BELİRLENDİ ÜYE SEÇİMLERİ YAPILDI

   Mecliste görev alacak olan katip üyeler, belediye encümeni,Plan bütçe komisyonu, İmar ve Bayındırlı komisyonu, Meclis Hukuk komisyonu, Çiftçi muraabe heyeti, Türk dünyası Belediyeler birliğine belediyeyi temsilen üye seçimleri ile birlikte, yeni dönemde meclisin toplantı yerinin gün, saat ve yerlerinin seçimi, 2023 yılı bütçe eksin hesabının plan ve bütçe komisyonuna havalesi, denetim raporunun meclise sunulması, Dereboğazı mahallesinde bir yerin mahkeme kararı istikametinde  imar değişikliğinin görüşülmesi, memur sendikası ve belediye arasında sosyal denge tazminatının  sözleşmesi ve Belediye Başkanının 2023 yılı faaliyet raporu görüşüldü.

GÜNDEME DAMGA VURAN MADDELER

BELEDİYE MEMURLARINA ÖDENECEK SOSYAL DENGE ZAMMI

1-Bilindiği üzere eski yönetimin  BAŞKANI Turgut Babaoğlu,  memur sendikası ile yapılan tazminat sözleşmesinde ifade edilen Sosyal Denge Zammını en alt düzeyden vermek sureti ile  ( 8.000 TL’ den 2.000 TL’ na) indirilerek memurlar maddi  hak kaybı ile karşı karşıya bırakılmıştı. Bu durum aynı zamanda Sakarya ilinde bulunan tüm belediyelerde çalışan memurların aldığı Sosyal Denge Zammının da çok çok altındaydı. Bu konuda mecliste Belediye başkanına yetki verilmesi belediye memurlarında memnuniyet yarattı.

TÜRK DÜNYASI BELEDİYELER BİRLİĞİNE YENİDEN GİRDİK

2- Eski başkan Babaoğlu tarafından  Türk Dünyası Belediyeler Birliğinden yıllık 20 bin TL ödemememk adına çıkartılmıştı. Gündem maddelerinden de anlaşılacağı üzere Hendek Belediyesi 2024 tarihi itibarı ile Türk Dünyası Belediyeler Birliğine yeniden üye oldu.

KOMİSYONLARA  SEÇİLEN ÜYELER ŞUNLARDAN OLUŞTU

Meclis 1 ve 2. Başkan vekili          : Metin Zülküf POLAT - Ali Kemal SOFU

Katip üyeler                                   : Ertuğrul TOPAÇ - Emine TOSUN

Katip Yedek Üyeler                       : Mustafa KARAGÜZEL -  Musa ŞİMŞEK

Encümen                                        : Sadettin MERAKLI- Ali Kemal SOFU                                        

Plan Bütçe Komisyon    : Sinan SUNMAN- Sinan SUNMAN- Şerafettin SİLİNMEZ

İmar ve Bayındır, Kom  : Ahmet Ziya KILNAZ- Özcan NALBANT- Şenay SAKAL

Hukuk Komisyonu                   : Abidin KILIÇ-Setenay HALİS-Mustafa TURNACI

Çiftçi murakabe heyeti                  :

Asil Üyeler

1-Osman AY

2-Ali BİLGİCİ

3-Fatih Enes İLKAY

4- Lokman İÇÖZ

5- Veli ERGEN

Yedek Üyeler

1-Sadettin MERAKLI

2-Mustafa KARAGÜZEL

3-Musa ŞİMŞEK

4-Abidin KILIÇ

5- Ertuğrul TOPAÇ

 

Türk Dünyası Bel. Birliği : -Celil Çekiççioğlu (Asil) - Fatih Enes İLKAY (Yedek)

          Bu isimler seçildiler. Toplantıda yeni meclisin yeri, günü, saati ve tatil zamanı yeniden belirlendi. Gündemin diğer maddeleri gündemde yer aldığı şekliyle  kabul gördü.

Kaynak: Basın Bülteni