Veteriner hekim Mustafa Yıldız, havaların soğumasıyla hayvanlarda solunum yolu enfeksiyonlarının önünün açıldığını söyledi. Veteriner hekim Yıldız, "Bu tip vakalar havaların soğumaya devam etmesiyle artması kaçınılmaz olacaktır. Bazı hayvan sahipleri kedi ve köpeklerini saatlerce cam kenarına ya da balkonda bırakıyorlar. Cereyanda ya da soğukta kalan kedi köpekler doğal olarak hastalanırlar" ifadelerini kullandı.

UYGUN GİYSİLERLE KORUNABİLİRLER
Evcil hayvanları dışarıda gezdirirken uygun kıyafet seçiminin yüksek ölçüde koruma sağlayacağını ifade eden Yıldız, "Kedi köpeklerimizi sokakta gezdirirken havaların çok soğuk olduğu ya da yağışlı olduğu günlerde uygun giysilerle koruyabilirsiniz.

Ayrıca veteriner hekiminizden aşılarını eksiksiz yapılmasını ve de öncelikle sizin ve veteriner hekiminizin can dostlarınızın aşılarını takip edilmesini rica edebilirsiniz" dedi.

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, "Köpeklerde solunum yolu enfeksiyonu etkeni olarak çoğunlukla Bordetella ssp., Mycoplasma ssp. ve Klebsiella ssp.’nin izole edildiğini ve olguların önemli bir kısmında birden çok etkenin rol aldığını yapılan bilimsel araştırmalarda ortaya koymaktadır. Ayrıca sokakta ve barınaklarda yaşayan kedi köpekler solunum enfeksiyonları yönünden daha büyük risk altındadırlar.

Bir evcil hayvanın soğuğa karşı toleransının, vücut yağ depoları ve genel sağlık dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Artritli ve yaşlı evcil hayvanların kaygan yüzeylerde gezinmede sorun yaşayabileceği ve potansiyel olarak kayma ve düşmelerine neden olabileceği konusunda uyarıyorum" şeklinde konuştu.

Ayrıca, diyabet, kalp hastalığı ve diğer bazı rahatsızlıkları olan köpek ve kediler de düşük sıcaklıklara daha duyarlı olabileceğini ifade etti.

KAPALI ALANLARDA TUTULMALILAR 
Veteriner hekim Yıldız, "Huskiler gibi daha soğuk iklimler için yetiştirilen bazı köpekler, soğuk havaya daha toleranslıdır. Ancak yine de havanın kış mevsiminde donma noktasının altında olduğu zamanlarda uzun süre açık havada tutulmamaları gerekir. Kediler kapalı mekanlarda tutulmalıdır. Halkımıza ve can dostlarımıza sağlıklı güzel günler dilerim" dedi.