2020 yılı mart ayında Türkiye'de görüldükten sonra özellikle sosyal yaşama kâbus gibi çöken koronavirüs (kovid-19) salgınında 100 bine yakın vatandaşımızı kaybettik. İlkbahar aylarında vaka sayıları ve vefatların önemli ölçüde düşmesiyle tüm tedbirler kaldırılırken, vatandaş iki yıl sonra bayramları ve yaz tatilini kısıtlamasız geçirdi.

Ancak yaklaşık 1 ay önce vaka sayılarında başlayan artış, geride bıraktığımız haftada oldukça ilerledi.

YÜZDE 50 POZİTİF

Sakarya'da soğuk algınlığı, yüksek ateş, ishal gibi şikâyetlere hastanelere başvuranlara yapılan kovid-19 testlerinden yaklaşık yüzde 50'si pozitif çıkıyor.
Verilen talimatlar sebebiyle net günlük vaka sayılarına ulaşılamazken, hastanede tedavi ihtiyacı olan kişiler şimdilik sadece Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) merkez kampüsünde tutuluyor.

HAZIRLIKLAR BAŞLADI

Hastanedeki kovid-19 servisinde yaklaşık 40 kişi yatarak tedavi görürken, 10 civarındaki kişi de yoğun bakımda bulunuyor.
Sağlık yöneticileri, önümüzdeki süreçte vaka sayılarının ve hastane ihtiyacının daha da artacağının beklenmesi sebebiyle bu yönde hazırlıklar yapmaya başladı.

SEAH merkez kampüsünde her serviste en az 4 yatak kovid-19 hastaları için ayrılırken, kovid-19 yoğun bakım servisinin dışındaki yoğun bakımlarda da kovid-19 hastaları için yer ayrıldı.

Hastanelerin acil servislerinde korona şüphelisi hastaların akın etmesiyle sağlık çalışanları arasında da hastalık hızla yayılmaya başladı.
Çok sayıda doktor ve sağlık çalışanının yeniden hastalığa yakalandıkları bilgisi gelirken hastane personelinin mümkün olduğunca maske kullanmaları yönünde talimat verildiği öğrenildi.