Sakarya’ya 2 yılda 1 milyar TL’ye yakın yatırım

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, göreve başladığı günden bu yana geçen 2 yılda 1 milyara yakın yatırımı ile kazandırdıklarını açıkladı.

GÜNDEM 04.04.2021, 14:46 Ahsen Özkılıç
Sakarya’ya 2 yılda 1 milyar TL’ye yakın yatırım

31 Mart 2019 seçimlerinin ardından 5 Nisan 2019’da mazbatasını alarak göreve başladıklarını söyleyen ve Sakarya’yı tarım, ulaşım, çevre, eğitim, spor, altyapı ve üstyapı yatırımlarıyla buluşturduklarını ifade eden Başkan Ekrem Yüce, destek gösteren tüm vatandaşlara teşekkür ederek, tüm şehri kucaklayan bir anlayışla çalışmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

TARIMIN GELECEĞİNİ GÜVENCE ALTINA ALIYORUZ
Şehir genelinde tarımı kalkındırmak adına çok önemli adımları hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Ekrem Yüce, “Tarım şehrimizin en önemli gerçeği. Bu şehrin tarımda var olan potansiyelini iyi biliyor ve adımlarımızı kararlılıkla atıyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak tarımsal kalkınma hamlelerimizi başlattık. Üreticimize destekler sunan, verimli topraklarımızı nakış nakış işleyen bir çalışma prensibine sahibiz. Hamdolsun kenevir başta olmak üzere katma değeri yüksek ürünleri şehrimizde üretiyoruz. Fidan A.Ş ve Sera A.Ş ile şehrimizin tarımsal geleceğine katkı sunduk. İnşallah tarımsal kalkınmanın en önemli şehri Sakarya olacak” dedi.

TARIMIN BEŞİĞİ SAKARYA
Tarımın beşiği Sakarya’nın Türkiye’de bir marka olacağını açıklayarak sözlerine devam eden Başkan Yüce, “Atıl olan Melen Botanik Vadisi, Cennet Vadisine dönüşüyor. Karasu, Kaynarca ve Kocaali sınırlarında yer alan Melen isale hattını Tarım ve Orman Bakanlığımız ile üretim alanı haline getirdik. Lavanta, kekik, kuşburnu, akasya ve defne gibi birçok bitkimiz de toprakla buluştu. Aynı zamanda nesli tükenmekte olan salep bitkisinin de ekimini UTÇEM’de gerçekleştirdik. Pamukova’da çilek üretim merkezi oluşturduk. Şehrimizde arıcılıkla uğraşan 54 üreticiyi eğitim programına aldık. Dünya’da ikinci sırada yer alan ülkemizin bal üretimine Sakarya’dan katkı sağlamaya devam ediyoruz. Yine Türkiye’de ilk olacak Seracılık Mükemmeliyet Merkezini Akyazı’da hayata geçireceğiz.” dedi.

ÇEVRECİ ANLAYIŞA SAHİBİZ
Sakarya’ya birçok yeni yaşam alanı kazandırmak adına parklar ve meydanlarda düzenleme çalışmalarına başladıklarını ifade eden Başkan Ekrem Yüce, “Geyve’nin tarihi dokusuna uygun örnek bir meydan çalışmasını hayata geçireceğiz. Yeşil alanları, şehir mobilyaları ile 7/24 yaşayan bir meydan olacak. Aynı şekilde Unkapanı’nda başlattığımız yenileme çalışması sayesinde bölgemiz modern bir görünüme kavuşmuş olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla Millet Bahçemizi vatandaşımızın hizmetine sunduk. Karaman Engelsiz Millet Bahçesinin açılışını gerçekleştirdik. Orman Park’ta yenileme çalışmalarımızı sürüyor. Çevreye bakışımız bellidir; yeşili ve doğayı korumak, hemşehrilerimizin nefes alacağı yeni alanlarla sosyal yaşama katkılar sunmaktır” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK 2 PROJE
Türkiye’ye örnek projelerine yenilerini eklediklerini belirten Başkan Ekrem Yüce, “SGM bünyesinde 300 metrekare alan üzerine kurulu Sosyal Sevgi Mağazamızda 2 bin 500 kıyafet bulunuyor. Mağazamız hem içeriği hem de işleme yöntemi açısından ülkemize örnek olacak bir noktadadır. Mağazamıza bağışladıkları kıyafetlerle bizlere destek olan dostlarımıza şükranlarımı arz ediyoruz. Aynı zamanda Sosyal Sevgi Mağaza’mızın hemen yanında ihtiyaç sahiplerine yönelik gıda ürünlerinin yer aldığı sosyal marketi kısa süre içerisinde hizmete sunacağız. Toplumsal dayanışmanın artmasına yönelik yeni projeleri hayata geçirmeye devam edeceğimizi belirterek desteklerini esirgemeyen tüm hayırseverlere teşekkür ediyorum” dedi.

SPORUN VE SPORCUNUN YANINDAYIZ
Sporcunun ve sporun her zaman destekçisi olduklarını belirten Başkan Yüce, “2020 yılının son aylarında Dünyanın en prestijli organizasyonlarından birisi olan Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonasını Sakarya’mızda düzenledik. Dünyanın 13. bisiklet dostu şehri unvanını da bu yıl içerisinde almış olacağız. Yenikent Spor Salonu yanına uluslararası müsabakalara uygun Bocce sahası inşa ettik. Sapanca Hacımercan Spor Tesisi ile geleceğin yıldızlarının yetişeceği sentetik bir sahayı Sapancalı vatandaşlarımızın hizmetine kazandırdık. Şehrimize yeni bisiklet yolları kazandırmak için de kollarımızı sıvadık. Bisiklet Vadisi’nden Vagon Park’a kadar uzanan bisiklet yolunu tamamladık. Sapanca kıyılarına ulaşacak 2. ve 3. etap çalışmaları ise kısan süre içerisinde başlayacak. Büyükşehir Belediyesi olarak sporun ve sporcunun desteklenmesi, spor kültürünün artması için gereken adımların her zaman atılmasını sağlayacağız” sözlerine yer verdi.

800 BİN TONU AŞKIN REKOR ASFALT
Sakarya’nın kentsel tasarımını yenilemek için ilk olarak asfalt çalışmalarına yoğun bir mesai harcadıklarını ifade eden Başkan Yüce, “2 yıllık süre zarfında şehir merkezi ve 16 ilçede 800 bin tonu aşkın rekor asfalt çalışması gerçekleştirdik. 570 kilometreyi bulan ve yaklaşık 210 milyonluk maliyeti ulaşımlara yeni bir soluk kazandı. Yayalarımızı da unutmayarak 135 bin metrekareye ulaşan kaldırımları yeniledik. Yazlık Caddesi, Sakarya Caddesi, Sağlık Caddesi, Maltepe Caddesi, Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Şehit Yaşar Güler Caddesi, Fatih ve Türbe Caddesi gibi birçok işlek caddemizi yeni yüzüne kavuşturduk” dedi.

ULAŞIMDA ÇAĞ ATLIYORUZ
Ulaşıma kavşak ve duble yollar ile yeni bir soluk kazandıracaklarını belirten Yüce, “Bölünmüş yollar, köprülü kavşaklar ile Sakarya ulaşımında yeni bir dönemi başlattık. Kalkınmamızın temel altyapısı olan ulaşım projeleri şehir ulaşımında büyük öneme sahip olacak. İlk olarak SGK Kavşağındaki yıllardır yaşanan trafik sorununu ortadan kaldırmak için kollarımızı sıvadık. 30 milyon TL’lik yatırımla şehrimizin girişini köprülü kavşakla rahatlatacağız. Anadolu Otoyolundan Sakarya'ya yeni giriş olacak proje için geri sayıma geçtik. Projesi hazırlanarak bakanlığa sunulan yatırımın ihalesi yapıldı. Büyükşehir Belediyesi olarak bölgedeki kamulaştırma çalışmalarını tamamlayacağız. Sakarya otobandan yeni bir girişe kavuşacak, şehir merkezi trafiği rahatlayacak” dedi.

DUBLE YOLLARI ŞEHRİMİZLE BULUŞTURUYORUZ
Açıklamalarına devam eden Başkan Ekrem Yüce, “Şehrimizin her noktasında ulaşımı güçlendirme çalışmalarımızı gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda; Kumköy ve Kovan Sokak duble yol, Bağlar Caddesi duble yol, Tuzla-Sanayi Caddesi bölünmüş yol, Sebahattin Zaim-Yazlık arası köprü geçişi ve duble yol ve Arifiye duble yol şehrimize kazandırıyoruz” dedi.

SAKARYA’NIN EĞİTİMİ GÜÇLENİYOR
Sakarya’nın geleceğine ışık tutacak yeni nesiller için eğitim adına çok önemli adımlar attıklarını ifade eden ve yeni eğitim külliyesinde çalışmaların devam ettiğini dile getiren Başkan Ekrem Yüce, “Sakarya’mızın tarihinde önemli bir yere sahip olan Adapazarı İmam Hatip Lisesi’ni yeniden inşa ediyoruz. Erenler Yaşam Merkezi içerisinde çocukların kişisel ve akademik gelişimlerine katkı sağlayacak Çocuk Akademisini hayata geçiriyoruz. Sakarya’mızda faaliyet gösteren SGM’lere bir yenisini de Karasu’da ekledik” dedi.

SAKARYA’YA HİZMET BİZİM BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ
BELPAŞ’ın faaliyet alanını genişlettiklerini dile getiren ve hizmet sektörünün yanında sosyal sorumluluk projeleriyle vatandaşların yanında olmaya gayret gösterdiklerini belirten Başkan Ekrem Yüce, “Büyükşehir güvencesiyle günlük ve hijyenik bir şekilde gelen sütlerimizi vatandaşlarımız ile buluşturmak adına Süt54 satış ofislerimizi faaliyete geçirdik. Bunun yanı sıra doğal şifa kaynağı olan bal satışlarımız için Bal54’ü vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Bal çeşitlerinin yanı sıra arı sütü, polen, propolis gibi ürünlerin satışını da yapmaktayız. Sakaryalıların ucuz ve kaliteli ürünlere ulaşmasını sağlamak için Et54, Yumurta54 ve Fındık54 projelerini hayata geçirdik. Şehrimizin marka değeri olan kabağımızın tanıtımına katkı sunmak adına Gar Meydan’ına ‘Gabak Evi’ adı altında kabak ve kabak ürünleri satış noktası kurduk” ifadelerine yer verdi.

SAKARYA GÜÇLENİYOR
Açıklamalarına devam eden Yüce, “Sakarya-İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı arasında konforlu ve ekonomik yolcu taşımacılığı hizmetine HAVASAK’lar ile başladık. Ayrıca araç yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde parklanmaya Park54’le düzen getirdik. Kadın kooperatifi marifeti ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığımız bünyesinde kurulan Yağcıbedir halısı üretim atölyesi çalışmalarına devam ediyor. 3 bin yıllık tarihi bir kültüre sahip çıkıyoruz. Kumuş olduğumuz kooperatif içerisinde hediyelik eşya, dekoratif paketleme ve ambalaj malzemeleri üretimini gerçekleştiriyoruz. En bilinen güvenilir ve lezzetli harmanlardan oluşan ÇAYKUR satış noktası ile çayın kaynağını şehrimize getirdik” dedi.

KORONAVİRÜSE KARŞI TÜM ÖNLEMLERİMİZİ ALIYORUZ
Bir yılı aşkın süredir devam eden Koronavirüs salgını ile mücadelede tüm imkânları ile seferber olduklarını söyleyen Başkan Ekrem Yüce, “Her Eve Maske sloganıyla bugüne kadar 15 milyonu aşkın maskeyi vatandaşlarımızla buluşturduk. Salgın tehdidi ortadan kalkana kadar üretimimiz devam edecek. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza erzak desteğiyle bu zor günlerinde yanlarında olduk. Şehrimizin tamamına yayılan bir anlayışla dezenfekte çalışmaları gerçekleştirdik. Toplu taşıma araçları, kamu kurumları, duraklar, meydanlar ve oturma alanlarını dezenfekte ettik. Sokak hayvanlarımız da unutmadık. Sokak hayvanlarımız için beslenme odakları kurduk. Bu süreçten etkilenen esnaflarımızın mağdur olmamaları adına mazot, su faturası, ilan-reklam vergisi, yıllık çevre temizlik vergisi ve belediyemizin kiracısı olan işletmelerin kira bedellerini kapsayan 15 milyon TL’lik ekonomik destek paketini esnafımıza sunduk” dedi.

SAKARYA’NIN ALTYAPISINA GÜÇLÜ YATIRIMLAR
Altyapıda güçlü şehir için içmesuyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatları inşa ettik. Yenilenebilir enerji için projeler hazırladık. Suyun her damlasını korumak adına çalışmalar yürüttük diyerek konuşmasına başlayan Başkan Yüce, “Yüzde 58 seviyelerinde devraldığımız Akçay Barajını tamamladık. Sapanca Gölü’ne alternatif su kaynağı olacak barajımız aynı zamanda enerji üretimine de katkı sağlayacak. Bunun yanı sıra Karaman’da kurulacak Güneş Enerji Santrali (GES) sayesinde Büyükşehir kendi enerjisini üretecek. Yıllık 8,15 GWh elektrik üretilmesi hedeflenen projede çalışmalara başladık. Akyazı’da bulunan Atıksu Artıma Tesisimizin kapasitesi 13 binden 25 bine çıkarıldı. Hazırlıklarımız tamam, çalışmalar başlıyor. Şehrimizin her noktasında kanalizasyon, yağmursuyu ve içmesuyu çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz” dedi.

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 24 AYLIK YATIRIM LİSTESİ

KENTSEL TASARIM VE DÖNÜŞÜM
Asfaltlama Çalışmaları
Lüleci Sokak Yenileme Projesi
Alifuat Paşa Suat Yalkın Caddesi Yenileme Projesi
135 Bin Metrekare Kaldırım
37 Kilometre Beton Yol Projesi
Yazlık Caddesi Yenileme Projesi
Sakarya Caddesi Yenileme Projesi
Sağlık Caddesi Yenileme Projesi
Mehmet Akif Ersoy Caddesi
Maltepe Caddesi Yenileme Projesi
Erenler Şehit Yaşar Güller Caddesi
Beton V Kanal Yapımı
Fatih ve Türbe Caddesi Yenileme Projesi
Karasu İstiklal ve Mevlana Caddeleri Yenileme Çalışmaları
Ferizli Cumhuriyet Ve Fevzi Çakmak Caddeleri Yenileme Çalışmaları
Devoğlu Caddesi Yenileme Projesi

ULAŞIM, KAVŞAK VE DUBLE YOLLAR
Sakarya SGK Köprülü Kavşak
Sakarya’ya Yeni Otoban Çıkışı
Kumköy ve Kovan Sokak Duble Yol
Bağlar Caddesi Duble Yol
Tuzla Sanayii Caddesi Bölünmüş Yol
Teketaban-Hocaköy Köprü Genişletme
Sabahattin Zaim-Yazlık Arası Köprü Geçişi ve Duble Yol
Arifiye Duble Yol
Yeni Otoban Girişi

ÇEVRE VE YENİ YAŞAM ALANLARI
Sakarya Millet Bahçesi
Kocaali Bahçem Park
Karaman Engelsiz Millet Bahçesi
Katı Atık Aktarma İstasyonları
Mavi Bayraklı Sahiller
Bisiklet Yolları
Yanık Fidan Üretim Satış Merkezi
26 Çocuk Oyun Grubu
Orman Park Yenileme Projesi
Maden Deresi Ekoturizm Projesi
Katı Atık Düzenli Depolama Sahası2.Etap
Fidan ve Peyzaj Satış Noktaları
Sakarya Nehri Rekreasyon Projesi
Sakarya Ticaret Merkezi

TARIM VE HAYVANCILIK
Yeşil Hazine: Endüstriyel Kenevir
Melen Botanik Cennet Vadisi
Uygulamalı Tarım ve Çiftçi Eğitim Merkezi
Kültür Ortamında Salep Yetiştiriciliği
54 Katılımcılı Arıcılık Projesi
Doğal ürünler Köy Pazarı
Seracılık Mükemmeliyet Merkezi
Safran Yetiştiriciliği

banner76
Pamukova Çilek Üretim ve Eğitim Merkezi
Manda Çiftliği
Geyve Ürün Toplama Merkezi

YAPI İŞLERİ VE KENT ESTETİĞİ
Geyve Meydan Projesi
48 Derslikli İmam Hatip Okulu ve Konferans Salonu
Çocuk Akademisi
Unkapanı Meydan Projesi
Hendek İtfaiye Hizmet Binası
Karasu SGM

SPOR DOSTU ŞEHİR SAKARYA
2020 Dağ Bisikleti Dünya Maraton Şampiyonası
Sapanca Hacımercan Spor Tesisi
Bocce Sahaları
BMX Dünya Şampiyonası
Bisiklet Dostu 13. Şehir Unvanı
Ayçiçeği Bisiklet Vadisi Bisiklet Müze Kafe Projesi

BELPAŞ YATIRIMLARI
HAVASAK
Çaykur Satış Ofisi
Süt 54
Park 54
Gar Meydanı Kabak Evi
Bal 54
Yumurta 54
Fındık 54
Et 54
S.S: Sakarya Çalışan Kadınlar ve Kadın Girişimi Kooperatifi
Uçak Kıraathanesi ve Kafeterya

KÜLTÜR VE SOSYAL HİZMETLER
Arabalı Sinema
150 Bin Kişiye Sosyal Hizmet
Yağcıbedir Halısı
Karaca Ahmet Türbe ve Cami Restorasyonu

ALTYAPI VE ENERJİ YATIRIMLARI
Akçay Barajı Projesi
Sapanca İçme Suyu İsale Hattı
Dijital SASKi Hizmetleri
Karapürçek İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Projesi
Eskibıçkı ve Bıçkı Atik İçme Suyu Projesi
Yazlık Bölgesi Yağmur Suyu Projesi
Bağlar, Süleymanbey ve Köprübaşı Kanalizasyon Projesi
Karaman Güneş Enerji Santrali Projesi
Taraklı ve Geyve İçme Suyu Projesi
Akyazı Atık Su Arıtma Tesisi Kapasite Artırma Projesi
Serdivan Yağmur Suyu Projesi
Erenler Yağmur Suyu Projesi
Ferizli ve Söğütlü Kanalizasyon Projesi
Karasu İçme Suyu Projesi
Arifiye Kemaliye Grubu İçme Suyu Projesi
Taraklı Atık Su Arıtma Projesi
Adapazarı-Erenler-Serdivan Su Kayıplarını Önleme Projesi
İçme Suyu ve Atık Su Laboratuvar Projesi (SCADA)
Muhtelif Yerlerde İçme Suyu Şebeke Yenileme Projesi
Muhtelif Yerlerde Kanalizasyon Yenileme Projesi
Adapazarı Yağmur Suyu Projesi
Hızırilyas İçme Suyu Arıtma Tesisinde Ultraviyole ile Dezenfeksiyon Projesi
Kuraklık ile Mücadele

KORONAVİRÜSLE MÜCADELE
Maske İmalatı
Dezenfekte Çalışmaları
Sosyal Destek Çalışmaları
Sokak Hayvanları Besleme Odakları
Esnaf Destek Paketi
Evde Kal Kitapla Kal Projesi

GENEL ÇALIŞMALAR
Deprem Borçları
Yöresel Ürünler Pazarı
Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi
Sosyal Sevgi Mağazası

Yorumlar (0)
banner59
9
kapalı
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23