Milyonlarca emeklinin geçim mücadelesi giderek zorlaşıyor ve temmuz ayında yapılacak maaş zamları gündemde önemli bir yer tutuyor. Yapılan hesaplamalar, 6 aylık enflasyonun yüzde 25.4 olarak gerçekleşeceğini öngörüyor. Bu durumda, temmuz ayında en düşük emekli aylığına en az yüzde 25 zam yapılması bekleniyor.

Merkez Bankası'nın anketine göre, ilk dört ayda yüzde 18.72 olan enflasyon, mayıs ayında yüzde 3, haziran ayında ise yüzde 2.54 daha artacak. Bu durumda, haziran sonunda tüketici enflasyonunun yüzde 25.4'e ulaşması bekleniyor. Temmuz ayında memur ve emeklilere, gerçekleşen enflasyon hesaba alınarak zam yapılacak. Bu sayede, emeklilerin kısmen de olsa enflasyon kaybının telafi edileceği belirtiliyor.

ZAM ORANI

Enflasyonun bu beklenti doğrultusunda gerçekleşmesi halinde memur ve memur emeklilerine yüzde 9.17 oranında enflasyon farkı, yüzde 10 oranında da toplu sözleşme zammı olmak üzere toplamda yüzde 20.1 oranında zam yapılacağı öngörülüyor. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise gerçekleşen 6 aylık enflasyon kadar, yani yaklaşık yüzde 25.4 oranında zam yapılması bekleniyor. Bu kapsamda işçi ile memur emeklisi arasında 5.3 puanlık fark oluşacak. 10 bin liralık en düşük emekli aylığına zam yapılmaması halinde emeklilerin alım gücü temmuzda 7 bin 975 liraya kadar düşecek. Kök aylık hesabı nedeniyle de milyonlarca emekli sıfır zamla karşılaşabilir.

Kaynak: haberler.com