YAKLAŞIK 100 GÖNÜLLÜ
Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından felaketin yaşandığı bölgelerde bir yandan enkaz altında çalışmalar devam ederken, bir yandan da yetkililer yıkılan, çok ağır hasarlı, ağır hasarlı, orta hasarlı ve hasarlı binalarda incelemelerini sürdürüyor. Bu kapsamda Sakarya İnşaat Mühendisleri Odasına bağlı yaklaşık 100 gönüllü inşaat mühendisi deprem bölgesine giderek, inceleme çalışmalarına katkı veriyor. Gönüllü inşaat mühendisleri, yıkılan binaların malzemelerinden numune alarak inceleme yapıyor. Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Semih Uçar da bölgede yapılan yapılmalar hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu. 

“BEN DE GİDECEĞİM”
Odaya bağlı inşaat mühendislerinin bölgede çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü ifade eden Uçar, “Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardından 10 ilde de büyük yıkımlar meydana geldi. Bölgede enkaz altında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, yıkılan binalarda da incelemeler yapılıyor. Odamıza bağlı da yaklaşık 100 inşaat mühendisimizi kendi imkanlarımızla bölgeye gönderdik. Arkadaşlarımız, tüm illere dağıldı ancak yoğun olarak Adıyaman’dalar. Arkadaşlarımız orada çalışmalarına başladı. Kendileriyle sürekli irtibat halindeyiz. Bölgede şu an sıkıntılar var. Bu sıkıntılar halledildikten sonra bizlerde bölgeye gidip gerekli çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz.” diye konuştu. 

“DEFALARCA SÖYLEDİK”
Depreme karşı nasıl bir tedbirin alınması noktasında daha önce de defalarca açıklamalarda bulunduklarını söyleyen Uçar, “Deprem olmadan önce de Sakarya’nın sorunlarını dile getirdik. Bu felaket inşallah tüm insanlığa ders olur. Vicdanen rahatsız olurlar da Sakarya’da çözüm adına bir şeyler yapabilsinler. Umarım söylediklerimiz harfiyen yerine getirilir. 25 yıldır, söylenmesi gereken ne varsa söyledik ve söylemeye de devam ediyoruz. Söylediklerimiz hep kağıt üzerinde duruyor. Yaşanan felaket, söylediklerimizin ne derecede doğru olduğunu ortaya koyuyor. Biz, doğruları söyledik ve bundan sonra da söylemeye devam edeceğiz. Kendi vicdanlarıyla hareket etsinler.” ifadelerini kullandı. Serkan OK