Düzce'de doğan ve engelli olan Ali Taşkın ile evlendikten sonra Hendeğe yerleşen Hürmet Taşkın, Sakarya Ortopedi Engelliler Derneği Hendek şubesinde 1 yıl boyunca Sosyal Hizmetler Sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra 2 yıldan bu yana Kadınlar Kolu Başkanlığı görevini başarılı bir şekilde yürütüyor.

Ancak, derneklerinin bulunduğu yerin dar olması nedeniyle kadınlar olarak büyük zorluklar yaşadıklarını belirtiyor. Toplanıp dertleşmek, birlikte kahve içmek veya sohbet etmek gibi faaliyetleri gerçekleştiremediklerini dile getiriyorlar. Bu durum engelli kadınlar ve genç kızlar için büyük bir mağduriyet oluşturuyor. Ayrıca, kadınlar ve genç kızlar yıllardır Halk Eğitim Merkezinden kurslar almak istediklerini ancak engelli oldukları için 3. kattaki merkeze çıkamadıklarını belirtiyorlar. Düz ayak bir yerleri olduğu takdirde el örgü işleri, satranç, resim veya müzik gibi kurslara katılmak istediklerini ifade ediyorlar.

HALK EĞİTİM İSTEĞİ

Dernek tarafından yapılan açıklamada; "Kadınlarımız ve genç kızlarımız yıllardır Halk Eğitim Merkezinden kurslar almak istiyorlar. Fakat ortopedik engelli olduğumuz için 3. Kattaki Halk Eğitim Merkezine çıkamıyoruz. Bizimde düz ayak bir yerimiz olursa el örgü işleri, satranç, resim yada org veya saz gibi kurslar almak istiyoruz.  Ama yıllardır talep etmemize rağmen bu bir türlü olmuyor. Bize yer ayarlayın diyorlar. Ama bizler zaten engelli ve yoksul insanlarız. İmkanlarımız yok ki. Bunları söylememize rağmen bu yıllardır böyle devam ediyor.

DÜZENLEME TALEBİ

"Kaldırımlar yada merdivenler sizler için birer basamaklar gibidir. Ama bizler için aşılması gereken koca birer dağlar gibidir. İşyerlerinde, kafeterya yada daha başka yerlerde engelliler için bazı düzenlemeler yapılması gerekiyor.  Çok istediğimiz halde bazı işlerimizi kendi başımıza bile yapamıyoruz. O yüzden hem esnaf odalarımızdan hemde belediye yetkililerimizden gerekli çalışmaları yapmalarını tüm engelli insanlarımız adına rica ediyoruz." denildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ