Bugün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), turizmde 2024 yılının ocak, şubat ve mart aylarını içeren ilk çeyrek verilerini paylaştı.

Buna göre, turizm geliri birinci çeyrekte, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,4 artarak 8 milyar 784 milyon 800 bin dolara çıktı.

Bu çeyrekte Türkiye'den çıkış yapan ziyaretçilerin gecelik ortalama harcaması 93 dolar oldu. Yurt dışında ikamet eden vatandaşların gecelik ortalama harcaması ise 64 dolar oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmdeki ilk çeyrek verilerini değerlendirdiği toplantıda, Formula 1'in yeniden Türkiye'ye döneceğini açıkladı. Ersoy, Türkiye'nin tanıtımına ve turizm hareketlerine ivme kazandırması beklenen prestijli organizasyon Formula 1 yarışlarının 2026 yılı itibarıyla İstanbul'a geleceğini söyledi.

"Formula 1 yeniden Türkiye'ye dönecek"

İstanbul F1 Sahası'nın Bakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olduğunu belirten Ersoy, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

Orada bir ihale süreci gerçekleşti nisan ayı içerisinde. İhale başarıyla tamamlandı. Şimdi ikinci aşamaya geçtik. Mayısın ilk haftası içerisinde yer teslimleri yapılacak. Yani mevcut kiracının, mevcut içeride bulunan kiracının yeri boşaltması ve ihaleyi kazanan yeni kiracıya devretmesi var. Sonrasında da hızlı bir şekilde 2026 itibarıyla Formula 1 yarışlarının İstanbul'a, Türkiye'ye getirilmesiyle ilgili kontratlama süreci başlayacak. Burada planlandığı şekilde süreç devam ediyor.

Kaynak: ensonhaber