Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), onay gerektiren ödeme işlemleri için FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin devreye alındığını duyurdu.

TCMB'nin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, bu yeni servis öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri gibi işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan çeşitli iş modellerinde kullanılabilecek. 31 Mayıs itibarıyla kullanıma açılan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi, onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak. FAST Sistemi üzerine inşa edilen bu aracılık hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından yapılacak para transferlerinde sürecin tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemin taraflarına güvence sağlıyor.

Bu hizmet ile ödemeyi gönderecek kullanıcıya onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti ediliyor. FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dahilinde kullanılabilecek. Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi'nin de FAST Sistemi'nin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşması bekleniyor.

Kaynak: basın bülteni